The role of women's education level in their financial participation and experiences of economic violence in the family
Kadınların eğitim seviyesinin ailedeki finansal katılımları ve ekonomik şiddet deneyimleri üzerindeki rolü
  1. Tez No: 603127
  2. Yazar: GÖZDE AÇIKALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada, kadınların ekonomik şiddet algıları, deneyimleri, tepkileri ve baş etme stratejileri de dikkate alınarak kadının eğitim seviyesinin ailedeki finansal kararlara katılımı ve kaynaklara ulaşımı üzerindeki rolü incelenmektedir. Bu amaç doğrultusunda 15'i üniversite mezunu, 15'i lise mezunu olmak üzere 30 evli kadın araştırmaya katılmıştır. Data, derinlemesine mülakat tekniğiyle toplanmıştır. Araştırmanın bulguları kısaca dört ana tema ile özetlenebilir. Bunlar kadının iş piyasasına katılımı, sosyal destek, çok yönlü kimlik oluşumu ve bilgiye ulaşımdır. İlk olarak, eğitim sağladığı meslek sahibi olma, işin niteliği ve ekonomik bağımsızlık gibi olanaklarla kadının güçlenmesi için ortam sağlamaktadır. İkinci olarak, aile desteği veya sosyal ağ gibi daha çok sosyal desteğe sahip olan kadın hem kendini daha güçlü hisseder hem de şiddet karşısında daha güçlü olur. Üçüncü olarak, eğitimi yüksek olan kadın ev ve iş üzerinden çok yönlü kimlikler kurmaktadır. Böylece, ev üzerinden kurduğu bir kimliğin yıkılması durumuna karşı kadın daha güçlü duracaktır. Bu durum kadının ekonomik şiddet de dahil olmak üzere şiddet karşısında tepki göstermesini mümkün kılmaktadır. Son olarak, yüksek eğitim seviyeli kadınlar ekonomik şiddete ve haklara dair bilgilere daha kolay ulaşmaktadırlar. Bu bulgular ışığında, iki grup kadın da ekonomik şiddetin farklı formlarını deneyimleseler de eğitim seviyesi yüksek olan kadınlar aile içinde daha çok finansal katılım göstermektedirler. Buna paralel olarak da ekonomik şiddeti lise mezunu kadınlara oranla daha az deneyimlemekte, daha net anlamlandırmakta ve bu şiddet formuyla daha kolay baş etmektedirler.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the role of women's education level in their participation in financial decision-making process and access to resources by considering women's perceptions, experiences, reactions and coping strategies of economic violence in the family. The data is collected through in-depth interviews; 30 married women participate in this research. 15 of them have university education, while 15 of them have high school education. The findings can be briefly expressed through four main themes, which are namely women's participation in the labour market, social support, versatile identity construction and access to information. Firstly, education provides a possibility to strengthen through such opportunities as allowing an occupation, quality of job and economic independency. Secondly, women, who have more social support such as family support and social network, both feel and become stronger in case of domestic violence. Thirdly, women with higher education establish versatile identities based on work as well as home, and in the case of destruction of one of their identities based on home, women stay stronger. It makes possible to oppose violence including economic form. Lastly, higher educated women have easier access to information of economic violence and rights. In light of all discussions in the study, even though both groups of women are exposed to various forms of economic violence in their families, higher educated women have more financial participation. In a parallel manner they experience economic violence less than the other group, and they signify and cope with it in their families easier.