Ses eğitiminde ses türüne ve repertuvara doğru karar verilmesinin önemi
Significance of deciding the right voice type and repertoire in vocal training
  1. Tez No: 603126
  2. Yazar: ABDULLAH ALP KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. GÜZİN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, ses eğitiminde ses türüne ve eğitim süresince söylenecek repertuvara doğru karar verilmesinin önemini vurgulayarak, kesin bir ses türüne karar verilebilmesi için gerekli olan kriterlerin incelenmesidir. Ses türü ve repertuvar ilişkisinin performans üzerindeki etkileri ile repertuvar seçiminde hangi faktörlerin önemli rol oynadığı araştırılmıştır. Çalışmanın ilk iki bölümünde, ses türlerinin tanımlamalarında kullanılan ses ve fizik parametreleri incelenerek, ses eğitimi sürecinin ve bu süreç içerisindeki ses türüne karar verme aşamasının daha doğru bir şekilde anlaşılması hedeflenmiştir. Ses türüne doğru karar verilmesi için kriterler, register kavramı, geçişler, ses aralığı, sesin tınısı, ses teli elastikiyeti, konuşma tonu, fizyolojik ve anatomik yapı olarak belirlenmiş ve incelenmiştir. Üçüncü bölümde, incelenen kriterlerin ışığında belirlenen ses türleri ve özellikleri anlatılmış, ilgili türlere göre operalardaki önemli roller tespit edilmiştir. Dördüncü bölümde, repertuvar seçimi ile performansa etki eden faktörler tespit edilmiştir. Dramaturji, psikoloji ve ses türleri baz alınarak repertuvara ektileri ilişkilendirilmiştir. Son bölümde ise, ses türü ve rolün karakteri arasında ne gibi bağantıların olduğu, seçilen roller üzerinden dramaturjik, müzikal ve psikolojik açıdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the criteria that are necessary for deciding the specific voice type, by emphasizing the importance of giving the right decision for the voice type in vocal training and repertoire that will be sang during the training process. The effects of the relationship between voice type and repertoire on performance and the factors that play important role in repertoire selection, were investigated. In the first two chapters of the study, by examining the sound and physics parameters that are used in the definition of voice types, it's aimed to understand the voice training process and the decision-making phase of the voice type more accurately. Register concept, transitions, voice range, timbre, vocal cord elasticity, speech tone, physiological and anatomical structure are determined and examined as criteria for making the right decision for voice type. In the third chapter, the voice types and their characteristics, determined in the light of the examined criteria are explained and the crucial roles in operas according to the related genres are determined. In the fourth chapter, the factors affecting the performance after repertoire selection, were determined. Dramaturgy, psychology, and their effects on the repertoire, based on vocal types were correlated. In the last chapter, the relation between the voice type and character of the role is examined in terms of dramatugical, musical and pyschological aspects over the chosen roles.