Public diplomacy of The Russian Federation and its historical legacy
Rusya Federasyonu'nun kamu diplomasisi ve tarihi mirası
  1. Tez No: 603136
  2. Yazar: OZAN KARAAYAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez Rusya'nın kamu diplomasisini tarihsel ve çağdaş bağlamlarda incelemektedir. Bu amaçla, kamu diplomasisi konsepti üzerine tartışmalar, Rusya'nın kamu diplomasisinin tarihi ve Rusya Federasyonu tarafından Ukrayna Krizi ve Suriye İç Savaşı kapsamında uygulanan kamu diplomasisinin karşılaştırmalı bir analizi sunulacaktır. Bu tez, Rusya Federasyonu tarafından uygulanan kamu diplomasisinin ana hedefi/teması, Rusya devletinin tarihi mirasının etkileri ve bu etkiler bağlamındaki devamlılıkları ele almaktadır. Tarihi olarak Rusya devleti tarafından uygulanan kamu diplomasisinin temel temasının, devletin saldırgan/yayılmacı politikaların olumsuz yansımalarının yumuşatılması olduğu bu tez çerçevesinde ileri sürülmektedir. Aynı zamanda, bu tarihi mirasın etkisi Rusya'nın çağdaş kamu diplomasisinde de görülmektedir. Mevcut iki vaka üzerine yapılan bu karşılaştırmalı analiz, Rusya Federasyonu tarafından uygulanan kamu diplomasisinin temel hedefinin uluslararası alanda yeniden ortaya çıkan Rus baskınlığına meşrutiyet kazandırmak olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the Russian public diplomacy within both historical and contemporary contexts. To this end, discussion on public diplomacy concept, the history of the Russian public diplomacy and a comparative analysis on the public diplomacy conducted by the Russian Federation with regards to the Ukrainian Crisis and Syrian Civil War will be presented. This thesis seeks to find out the main goal/theme of the public diplomacy conducted by the Russian Federation, the impact of the historical legacy of the Russian polity and the continuities therein. Within the framework of this thesis, it is argued that historically the main theme of public diplomacy conducted by the Russian polity is to mitigate the negative repercussions of its aggressive/expansionist policies. Impact of this historical legacy is also visible in the contemporary Russian public diplomacy. The comparative analysis conducted on the two recent cases showed that the main objective of public diplomacy implemented by the Russian Federation is to provide a justification for the re-emerging Russian assertiveness in the international arena.