Gelişmekte olan ülkelerde küreselleşmenin çevre üzerine etkileri
- Tez No: 603137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ULUCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, Türkiye, Çin, Endonezya, Güney Afrika, Brezilya, Şili, Mısır, Tayland, Kolombiya, Meksika, Filipinler, Peru, Malezya, Polonya, Hindistan olmak üzere 15 gelişmekte olan ülke için 1970-2016 dönemi panel veri yöntemleriyle küreselleşmenin çevresel etkisini analiz etmektedir. Değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmek için birim kök testleri, eşbütünleşme testleri ve uzun dönem katsayı tahmincileri uygulanmıştır. Araştırmada Levin-Lin ve Chu (LLC), Im-Pesaran ve Shin (IPS), Fisher ADF, Fisher PP birim kök testleri kullanılmıştır. Eşbütünleşmenin sınanması için ise Pedroni, Kao, Johansen-Fisher eşbütünleşme testleri ve uzun dönem katsayılarının tahmini için FMOLS ve DOLS tahmincileri uygulanmıştır. Çalışmada literatürden faklı olarak çevresel tahribatların en kapsamlı göstergesi ekolojik ayak izi bağımlı değişken olarak kullanılmıştır. Kişi başı gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH), kişi başı gayri safi yurtiçi hasılanın karesi (GSYİH) ve küreselleşme endeksi (KOF) ise çalışmadaki açıklayıcı değişkenlerdir. Çalışmada gelir ve kirlilik arasındaki ilişkiyi açıklamaya çalışan Çevresel Kuznets Eğrisi yaklaşımı takip edilerek küreselleşmenin çevre üzerinde olumlu bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigate the environmental impact of globalization in fifteen developing countries over the period from 1970 to 2016. The countries are Brazil, Chile, China, Colombia, Egypt, India, Indonesia, Malaysia, Mexico, Peru, Poland, Philippines, South Africa, Thailand, and Turkey, respectively. To this end first, the study conducts the following unit root tests: Levin-Lin and Chu (LLC, Im-Pesaran and Shin (IPS), Fisher ADF and Fisher PP. Then, the study performs Pedroni, Kao and Johansen Fisher panel cointegration tests. Finally, the paper estimates the long run coefficients using the dynamic ordinary least squares (DOLS) and full modified ordinary least squares (FMOLS) approaches. This study, thus, employs the ecological footprint as dependent variable, and GDP per capita, the square of GDP per capita, KOF globalization index, index as regressors within our model. The empirical results indicate that the GDP per capita and the square of GDP per capita increase ecological footprint, while globalization indices decrease ecological footprint and improve environmental quality.