The construction of national culture and identity in a province: The case of the People's House of Kayseri
Taşrada milli kültür ve kimliğin inşası: Kayseri Halkevi örneği
- Tez No: 603157
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu tez, erken cumhuriyet dönemindeki Kayseri Halkevi deneyimine odaklanmakta ve milli kültür ve kimlik anlatıların kapalı/tutucu olarak adlandırılan bir taşrada nasıl inşa edildiğini keşfetmeyi amaçlamaktadır. 1930'lar ve 1940'ların Kemalist kültür politikalarını analiz ederek, çalışma bu politikalar hakkındaki Halkevi üyelerinin yorumlarını, seslerini ve milliyetçi söylemlerini ve bu politikaların uygulanışındaki edimlerini ortaya çıkarmaya girişmektedir. Halkevi üyelerinin kullandığı milliyetçi dili açığa çıkarmak için, bu tez Kayseri Halkevinin ve dönemin Kayseri taşrasını ilgilendiren resmi kaynaklara odaklanacaktır. Bu bağlamda, tezin önemi, Kayseri Halkevi örneğindeki çeşitli bireysel deneyim biçimlerini ve pratiklerini keşfetmek adına bu dil ve söylemlere dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the Kayseri House experience in early republican period and aims to explore how the narratives of national culture and identity were constructed in a so-called conservative province in the context of the Kayseri House. Through analyzing the Kemalist cultural policies of the 1930s and 1940s, the study attempts to reveal the interpretations, voices and nationalistic discourses of the House members on these policies and their acts of implementing these policies. In order to uncover the nationalist language used by the House members, the thesis will focus on the official texts of the Kayseri House and relating to the Kayseri province of the period. In this sense, the importance of the thesis depends on these languages and discourses for finding out multiple forms of individual experiences and practices in the case of Kayseri House.