İngiltere mandasında Irak 1921-1932
Irak under the control of Great Bri̇tai̇n (1921-1932)
  1. Tez No: 603158
  2. Yazar: OTER HAMEED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, modern Irak tarihinin önemli bir aşamasını kapsamaktadır ki bu dönem 1917'den itibaren, İngilizlerin General Stanley Maude önderliğinde Bağdat'a girip Irak'ın işgalini ilan ettikleri dönemi içeriyor. Bu nedenle bu işgalin hedeflerini ve Irak halkının işgale karşı göstermiş olduğu tavrı anlamak, Irak tarihinin daha sonraki aşamalarını daha iyi kavrayabilmek için çok önemlidir. Yaşanan bu olayın üzerinden yaklaşık bir asır geçmiş olmasına rağmen, yaşanan olayların yeniden gözden geçirilmesinin özel bir önemi vardır. Genel olarak işgalle mücadele Iraklılar için zor bir durum olmakla birlikte, Iraklıların doğrudan yönetilemeyeceğini kanıtlayan bir ispat niteliği taşır. Tez kapsamında tarihi incelemeler doğrudan işgal döneminden önce başlatılmıştır. Tezin başlangıcında, günümüz Irak coğrafyasının Osmanlı İmparatorluğu'nun kontrolü altına girmesi, Osmanlıların hâkimiyetindeki koşullarını, Irak topraklarının stratejik önemini ayrıca bölgenin İngiliz mandası altına girmesinin ardından Irak hükümeti ile İngiliz hükümeti arasındaki anlaşmalar ve 1920 tarihinde Irak'ta İngiliz otoritesine karşı halk isyanının patlak vermesi ele alınmıştır. Bu araştırma, 1932 yılında İngiliz işgalinin sona ermesi ve Irak'ın Miletler Cemiyeti'ne katılmasıyla sonlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study covers an important stage in the history of modern Iraq, which includes the period from 1917, when the British, under the leadership of General Stanley Maude, entered Baghdad and declared the invasion of Iraq. Therefore, understanding the objectives of this occupation and the attitude of the Iraqi people to wards the occupation is very important for a better understanding of the later stages of Iraqi history. Although a century has passed since this incident, it is of special importance to reconsider the events. While the struggle against occupation in general is a difficult situation for Iraqis, it proves that Iraqis cannot be ruled directly. Historical investigations were initiated directly before the occupation period. At the beginning of the thesis, The conquest of today's Iraqi territories by Ottomans Empire, the conditions of Iraq under the control of the Ottomans and the strategic importance of Iraqi territories discussed and the agreements between the Iraqi government and the British government after Iraq came under the British mandate. This study ended with the end of the British occupation after the 1920 rebellion and the accession of Iraq to the Un in 1932.