Nurettin Topçu Ve Aliya İzzetbegoviç'te din anlayışı
Nurettin Topçu and Aliya İzzetbegoviç's understanding of religion
- Tez No: 603161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Sosyoloji, Religion, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Din ve felsefe anlayışına kendine has bir anlam vererek bu düşüncelerini isyan, hareket ve irade olmak üzere üç ana kavrama dayandıran Topçu ile tutucu ve modernistlere karşı yenilikçilik fikri ile üçüncü yol fikrini ortaya koyan Aliya'nın din alanındaki görüş ve düşünceleri tezimizin çıkış noktasını oluşturmaktadır. Bizde tez konumuzu Topçu ve Aliya'nın bu fikirlerinden hareket ederek belirledik. Aliya ve Topçu aynı dönemin mütefekkirleri olmalarına rağmen her ikisi arasında herhangi bir fikir alışverişi, görüşme ya da buluşma ve hatta mektuplaşma gibi bir iletişimleri bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra yaptığımız araştırmalarda her ikisi üzerine yapılmış araştırma, inceleme ve çalışmalar olmasına rağmen ikisinin ortak bir araştırma içerisinde yer almadığını tespit ettik. Bizde İslam dünyasının çıkmazları ve çözümleri üzerine eserler ortaya koyan bu iki önemli mütefekkirin, hem din anlayışlarını hem de her ikisinin din anlayışları üzerindeki ortak noktaları bulmaya çalışarak bu iki İslam mütefekkirinin günümüzdeki araştırmacılara bir yol göstermesini istedik. Bu amaç doğrultusunda tezimizi üç ana kısma ayırdık: Giriş bölümünde;din, felsefe ve yaşadıkları dönemin felsefi anlayışlarını anlatmaya çalıştık. Birinci bölümde Topçu'nun hayatı eserleri, ilmi kişiliği ve din anlayışı; ikinci bölümde Aliya'nın hayatı eserleri, ilmi kişiliği ve din anlayışı ifade edildikten sonra üçüncü bölümde Topçu ve Aliya'nın din anlayışlarının karşılaştırmasını yaptık.
Özet (Çeviri)
Religious ideas and opinions of Topcu, who gives a unique meaning of his own to the understanding of Religion and Philosophy basing them on three main concepts as Rebellion, Movement and Will, and Aliya, who puts forward the idea of a third way through the idea of innovativeness against conservatives and modernists are the starting point of our thesis. We have determined our thesis topic based on these ideas of Topcu and Aliya. Although Aliya and Topcu are contemporaries, no communication exists between the two, such as exchanging ideas, meeting or conversation, and even correspondence. In addition to this, we found that although there were researches and studies on both, a joint study in which both of them were included does not exist. We wanted to discover both the understanding of religion and the common points of these two important thinkers on religion, who produced works on the dilemmas and solutions of the Islamic world, and wanted these two Islamic thinkers to guide today's researchers. For this purpose, we divided our thesis into three main parts: in the introduction, we analyzed the religion, philosophy, and philosophical understanding of the period they lived in; in the first chapter, we looked into Topcu's life, works, scientific personality and understanding of religion; in the second chapter, we examined Aliya's life, works, scientific personality and understanding of religion; and finally in the third chapter, we compared the religious understandings of Topcu and Aliya.