Nurettin Topçu ve Erol Güngör'ün eğitim anlayışları
Nurettin Topçu and Erol Güngör's education conception
- Tez No: 218341
 - Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ DOĞAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 142
Özet
Osmanl?'n?n son dönemlerinde devleti y?k?lmaktan kurtarmak amac?yla birçok düşünce akımı ortaya çıkmıştır. Bu düşünce akımlarının önemle üzerinde durdukları konulardan biri, içinde bulunulan kötü durumun çıkış yolu olarak gördükleri Türk eğitim sisteminin nasıl olması gerektiği konusudur. Gerek Osmanl?'n?n son dönemi gerekse yeni Cumhuriyetin kuruluş evresinde, Batılı eğitim modelleri örnek alınmış ve milli vasfımız gözetilmeden aynen uygulamaya konulmuştur. Bu da yeni neslin milli kültür ve manevi değerlerden uzak yetişmesine neden olmuştur. Eğitim anlayışındaki skolastisizm yönünü batıya çevirerek devam etmiştir. Bunun ortaya çıkardığı birçok probleme Topçu ve Güngör çözüm önerileri sunarak görüşlerini ortaya koymuşlardır. Tezimiz, Giriş ve sonuç kısımları hariç dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın problemi, amacı, önemi ve sınırlılıkları ele alınmıştır. I. Bölümde Nurettin Topçu ve Erol Güngör'ün hayatı, şahsiyeti ve eserleri üzerinde durulmuştur. II. Bölümde dönemin sosyo- kültürel yapısı ve anlayışı tespit edilmeye çalışılmıştır. Tezimizin m. Bölümü Topçu ve Güngör'ün eğitim ve Milli Eğitim anlayışlarını, eğitim hedeflerini ve eğitim metotlarını konu almaktadır. Son bölümde ise Topçu ve Güngör'ün din ve ahlak eğitimi anlayışları belirlenmeye çalışılmış ve getirdikleri eleştiri ve öneriler tespit edilmiştir.Sonuç k?mında ise Topçu ve Güngör'ün eğitim anlayıştan, günümüz eğitimi açısından ele alınmış benzerlik ve farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Various thought movements appeared for the purpose of saving the state from falling down in the last terms of the Ottoman Empire. One of the subjects that was emphasized by these thought movements was Turkish Education System which was accepted as the starting way of the bad condition of the state. Western Education Models were taken and applied without considering our national characteristics in the last terms of the Otoman Empire and the founding term of new Republic. Because of this, new generation grew up far from national culture and moral values. Scholasticism of Educational Understanding improved according to Western models. Topçu and Güngör reported their thoughts and presented their resolution offers for several problems that caused by this condition. Our thesis consist of four parts except introduction and result parts. In the introduction part; the problem, aim, importance and restraints of the research have been discussed. In I. Part, Nurettin Topçu?s and Erol Güngör?s life, personality and works have been emphasized. In II. Part, it has been tried to define socio-cultural structure and educational understanding of the term. III.Part of our thesis consist of educational and national education understanding, educational aims and education methods of Topçu and Güngör. It has been tried to define religion and moral education understanding of them; and criticisms and suggestions that they reported have been tried to be determined in the result part.Topçu and Güngör?s educational understandings have been evaluated according to today?s educational understanding and similarities and varieties have been defined in the last part.