İslam mezheplerinde tefaduliyet tartışması: İbn Hazm örneği
The Tafadulism discussion in Islamic sections: Sample of Ibn Hazm
- Tez No: 603172
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tezimiz, Endülüs'te (384-456/994-1064) yılları arasında yaşamış olan İbn Hazm'ın, tefaduliyet konusuna bakışını ve bu konu hakkındaki değerlendirmelerini konu edinmiştir. Bu bağlamda Endülüslü âlim İbn Hazm'ın eserleri esas alınmış ve onun görüşlerine yer verilmiştir. Ayrıca konu hakkında diğer görüşler de dini kaynaklar ve siyasi olaylar ile temellendirilmeye çalışılmıştır. Araştırmamız, bir giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmamızın konusu, amacı ve önemi ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümde İbn Hazm'ın görüşlerinin daha açık bir şekilde ortaya koyulabilmesi için onun yaşadığı dönemde Endülüs'ün siyasî, dinî ve sosyo-kültürel yapısına yer verilmiştir. Tezimiz kapsamında öncelikle tafdîl konusu, tefaduliyetle doğrudan ilişkili olan imâmet ve hilâfet bağlamında ele alınmıştır. İslam Mezhepleri Tarihinin klasik kaynaklarında imâmet ve hilâfet konularının nasıl ele alındığı ve özellikle imâmet konusu çerçevesinde ortaya çıkan temel tartışmalar ile İbn Hazm'ın bu konulardaki görüşleri incelenmiştir. Akabinde ashabın fazileti konusunda İbn Hazm'ın değerlendirmelerine yer verilmiştir. Bu bölümde, özellikle tefaduliyet meselesiyle öne çıkan Şia mezhebinin iddialarına yönelik İbn Hazm'ın yaklaşımı ele alınmıştır. Tefaduliyet konusundaki tartışmalar Hz. Peygamber'in vefatından sonra ortaya çıkmış ve günümüzde de önemini korumuştur. Bu sebeple araştırmamızın son bölümünde tefaduliyet tartışmasının günümüzde yaşayan mezheplere etkisi üzerinde durulmuş ve mezheplerin tefaduliyet anlayışı ele alınmıştır. Araştırmamız bu üç bölümün değerlendirmesini içeren sonuç bölümüyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis focuses on Ibn Hazm, who lived in Andalucia (384-456 / 994-1064), on the subject of tafaduliyat (supremacy) and his evaluations on this subject. In this context the scholar of Andalucia, Ibn Hazm whose works are taken as a basis and his views are given from his point of view. In addition, other views on the subject have been tried to be based on religious sources and political events. Our research consists of an introduction and three main sections. In the introduction part, the subject, aim and importance of our study are discussed. In addition, in this section, the political, religious and socio-cultural structure of Andalucia was given in order to reveal the views of Ibn Hazm more clearly. Within the scope of our thesis, the subject of tafdil is firstly discussed in the context of imamate and caliphate which are directly related to tafaduliyat. In the classical sources of Islamic Sects History, how the subjects of imamate and caliphate were handled and especially the basic debates that emerged within the framework of imamate and Ibn Hazm's views on these issues were examined. Subsequently, Ibn Hazm's evaluations on the virtue of his companions were included. In this section, Ibn Hazm's approach to the claims of the Shi'a sect, which is particularly prominent with regard to tafaduliyat, is discussed. Discussions about the tafaduliyat has emerged and has maintained its importance today after the death of the Prophet. For this reason, in the last part of our study, the effect of the discussion of the tafaduliyat on the existing sects is discussed and the understanding of tafaduliyet is discussed. Our research was completed with the conclusion section which includes the evaluation of these three sections.