Marka topluluğu motivasyonlarının algılanan risk ve satın alma tutumuna etkisi: Africa Twin Türkiye facebook grubu üzerinde bir uygulama
The effect of brand comminity motivations on the perceived risk and purchase attitude an application on Africa Twin Türkiye facebook group
- Tez No: 603177
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYYİP SABRİ ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Tüketim, günümüzde sadece fizyolojik ve fonksiyonel ihtiyaçları karşılamanın çok daha ötesinde sosyolojik ve psikolojik faktörlerin de sürece dahil olduğu karmaşık bir davranış haline gelmiştir. Bu tüketim ortamında, müşteri tatmini ve firma başarısı için kritik bir bileşen olan marka kavramı hem tüketicilerin hem de işletmelerin odak noktası olmuştur. Öyle ki bir markaya karşı duyulan merak, sevgi ve ilgi tüketicilerin ortak bilinci, ritüelleri, ve ahlaki sorumlulukları olan marka topluluklar oluşturmaya sevk etmiştir. Bu marka toplulukları içinde yaşanan süreçler, üyelerine bir takım fayda ve motivasyonlar sunmaktadır. Bu çalışmada marka topluluğu motivasyonlarının tüketici davranışlarında önemli bir yeri olan algılanan risk ve satın alma tutumu üzerindeki etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Örneklem olarak Africa Twin Türkiye marka topluluğu seçilmiştir. Üç farklı ölçek ile oluşturulmuş anket vasıtasıyla 401 kişiden toplanan verilerin analizi IBM SPSS 21.0 programı ile yapılmıştır. Çalışma sonunda marka topluluğu motivasyonlarının algılanan risk ve satın alma tutumu üzerindeki etkisi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Consumption has become a complex behavior in which sociological and psychological factors are involved in the process, far beyond just meeting physiological and functional needs. In this consumption environment, the brand concept, which is a critical component for customer satisfaction and company success, has been the focus of both consumers and businesses. In fact, the curiosity, love and interest towards a brand led consumers to create brand communities with common awareness, rituals, and moral responsibilities. The processes within these brand communities offer a number of benefits and motivations to their members. In this study, it is aimed to determine the effect of brand community motivations on perceived risk and purchasing attitude which has an important place in consumer behavior. Sampling as Africa Twin Turkey brand communities have been selected. The data collected from 401 people were analyzed with three different scales and the data were analyzed with IBM SPSS 21.0 program. At the end of the study, the effect of brand community motivations on perceived risk and purchasing attitude was revealed.