Para politikasının dinamik zaman tutarsızlığı ve sosyal refah üzerine etkisi
The dynamic time inconsistency of monetary policy and it's impact on social welfare
  1. Tez No: 603219
  2. Yazar: HAKAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT OKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Beklentilerin makroekonomik politikalar üzerindeki etkinliğinin artmasıyla birlikte politika yapıcı ile iktisadi birimler arasındaki stratejik etkileşim güvenilirlik ihtiyacını para politikası uygulamalarının önemli bir unsuru haline getirmiştir. Güvenilirlik, politika yapıcının başlangıçta belirlenen politikanın sürdürüleceğine yönelik iktisadi birimlere taahhütte bulunması, iktisadi birimlerinde politika yapıcının taahhüt ettiği politikada tutarlı kalacağına yönelik inançlarının yüksek olduğu durumu ifade etmektedir. Tersi durum ise güvenilirlik mekanizmasının işlemediği, diğer bir ifadeyle para politikası uygulamasında politika yapıcı ile iktisadi birimler arasında güvenilirlik probleminin olduğu duruma işaret etmektedir. Söz konusu durum politika yapıcının ilan ettiği politikayı iktisadi birim beklentileri belirlendikten sonra değiştirme, başka bir ifadeyle temel makroekonomik değişkenlerin kısa dönemli değiş tokuşundan yarar sağlamak için iktisadi birimleri politika farklılaştırması yoluyla aldatma eğiliminde olduğu durumu nitelemektedir. Diğer bir söylemle zaman tutarsızlığı olarak adlandırılan bu durum, politika yapıcının amaç fonksiyonunu minimize etmek için iktisadi birim beklentileri veri iken ilan ettiği optimal politikadan iktisadi birim beklentileri oluştuktan sonra vazgeçmesi olarak tanımlanmaktadır. Uzun ve kısa dönem ufkunun varlığı ile iktisadi birimler ve politika yapıcı arasındaki stratejik etkileşim zaman tutarsızlığı probleminin dinamik yapısını ortaya koymakta, beklentilerin ve uygulanan politikaların biçimi ise nihayetinde sosyal refahı etkilemektedir. Bu kapsamda çalışmada 2006:1-2019:3 arası dönemdeki çeyreklik veriler kullanılarak Türkiye ekonomisinde para politikasının dinamik zaman tutarsızlığı ve sosyal refah üzerine etkisi Vektör Otoregresyon Model (VAR) analiz yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye ekonomisinde söz konusu dönem için zaman tutarsızlığı probleminin hem kısa hem de uzun dönemde etkili olduğunu ve tutarsızlık probleminin doğal bir sonucu olarak refah düzeyinin olumsuz etkilendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
With the increase in the effectiveness of the expectations on macroeconomic policies, the strategic interaction between policy makers and economic units has made the need for credibility an important element of monetary policy applications. Credibility states that the policy maker's commitment to the economic units that the determinated policy at the beginning will be sustained, that the economic units have high beliefs that the policy maker will remain consistent in the policy he has committed. On the contrary situation shows that when credibility mechanism does not work, in other words it points out that the credibility problem between policy maker and economic units in the implemantation of monetary policy. This situation refers to the situation where the policy maker tends to deceive economic units through policy differentiation in order to benefit from the short-term exchange of basic macroeconomic variables, in other words, to change the policy declared after the economic unit expectations are determined. In other words, this term, which is called time inconsistency, is defined as the policy maker's abandonment of the optimal policy that he declared while minimizing the objective function after the expectations of the economic unit. The existence of long and short term horizons and the strategic interaction between economic units and policy makers reveal the dynamic structure of the problem of time inconsistency, and the form of expectations and applied policies ultimately affect social welfare. Within this context, using quarterly data in the period from 2006:1-2019:2 was examined the dynamic time inconsistency of monetary policy and it's impact on social welfare in the Turkish economy using Vektör Otoregresyon Model (VAR) analysis method. The findings of the study, the time inconsistency effect, for the mentioned period of time inconsistency problems in the economy of Turkey is effective in both short and long term and as a natural consequence of the inconsistency problem, the welfare level is negatively affected.