Parents' and teachers' perspectives on preschool teachers' role about working with families
Ailelerin ve öğretmenlerin okul öncesi öğretmenlerinin aile ile çalışma rolüne ilişkin bakış açıları
- Tez No: 603218
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASİBE ÖZLEN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, ebeveynlerin ve öğretmenlerin okul öncesi öğretmenlerinin ailelerle çalışma rolüne ilişkin bakış açılarını araştırmak ve karşılaştırmaktır. Ebeveynlerin ve öğretmenlerin okul öncesi öğretmenlerinin ailelere ilişkin rolleri ile ilgili görüşlerini incelemek amacı ile nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma; 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 206 okul öncesi öğretmeni ve 203 ebeveyn ile Ankara'nın Çankaya, Yenimahalle ve Mamak ilçelerinden veri toplanarak yapılmıştır. Çalışmanın verileri“Ailelerle Çalışma”ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Okul-aile iletişimi, aile çeşitliliği, aileler ile ilgili öğretmen rolü başlıkları Hollender'in (2010) çalışmasında okul öncesi öğretmenlerinin temel rolleri olarak ifade edilmiştir. Bu çalışmada, pilot çalışma bulgularının bir sonucu olarak aile-öğretmen bağlılığı bu başlıkların arasına eklenmiştir. Çalışma sonucunda; hem ebeveyn hem de öğretmen verilerinin incelendiğinde; okul öncesi öğretmenlerinin aile-okul iletişimi ile ilgili rolü en yüksek ortalamaya sahip alt boyuttur. Ayrıca; hem veli hem de öğretmen ölçeğinde; okul öncesi öğretmenlerinin aile-öğretmen bağlılığı ile ilgili rolünün en düşük ortalamaya sahip olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Aile-okul iletişimi ile ilgili rol alt boyutu incelendiğinde, ebeveynlerin ve öğretmenlerin bakış açıları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Aileler; aile-okul iletişiminin öğretmenlerden daha çok okul öncesi öğretmenlerinin rolü olduğunu düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate and compare parents' and teachers' perspectives on preschool teachers' role about working with families. A quantitative research was conducted for getting parents' and teachers' opinions on preschool teachers' roles about families. The study was conducted during 2018- 2019 academic year with 206 preschool teachers and 203 parents from Çankaya, Yenimahalle and Mamak districts of Ankara. To reach to the purposes of the study; 'Working with Families' scale was used. Family diversity, teacher role with families and family-school communication were the major roles investigated with respect to Hollender's (2010) study. In the current study; preschool teachers' role about family engagement was added to major roles after pilot study. In current study; according to results in both parent and teacher scales; the role about family- school communication has highest mean. Also; in both parent and teacher scale; the role about family- teacher engagement has lowest mean. In role about family- school communication, there is significant difference between parents' and teachers' perspectives. Parents more think that the items which are related with family-school communication are roles of the preschool teachers about working with families than teachers. That is; parents pay attention to communicate with preschool teachers as a role in the process of parent involvement