Sürdürülebilir biyolojik yapı tasarımında sertifika sistemlerinin insan sağlığı ve mekan konforu açısından irdelenmesi
Examination of certification systems with sustainable biological structure design on human health and space comfort
- Tez No: 588800
- Danışmanlar: DOÇ. ŞENAY ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışmasında, insan sağlığı ve mekan konforu kavramları, sürdürülebilir biyolojik yapı tasarımı ve sertifika sistemleri irdelenmiştir. Tarih boyunca hızla gelişen sanayileşme, plansız kentleşmeyi beraberinde getirirken zaman içerisinde yeni sorunlara yol açmıştır. Kent nüfusundaki artış ve plansız yapılaşma çevre sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Bu durum insan sağlığını ve ekosistemi tehdit etmektedir. Enerji kaynaklarının sorumsuzca yönetilmesi ve yenilenebilir kaynakların istenilen oranda kullanılmaması karbon salınımını ve sera gazı emisyonunu artırmıştır. Sürdürülebilirlik kavramının amacı, gelecek kuşaklara yaşanılabilir bir dünya bırakmaktır. Sürdürülebilirlik kavramı yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren bilim insanları ve araştırmacılar tarafından ele alınarak araştırmalara ve çalışmalara konu olmuştur. Bu konuda küresel anlamda dikkat çeken uluslararası toplantılar ve konferanslar yapılmıştır. Bu doğrultuda her sektör üzerine düşeni yapmalıdır. Yapı sektörün yapı yaşam döngüsü üzerindeki etkisi bu bağlamda ele alınmıştır. Yapılaşmada sürdürülebilir yaklaşım ile ekolojik yapı, yeşil yapı, biyolojik yapı gibi birçok kavram gündeme gelmektedir. Bu kavramlar araştırma, inceleme konusu haline gelmiştir. Yapının; bulunduğu araziye uyumu, iklim ve yerel koşullara uygunluğu ve sürdürülebilir malzeme kullanımı ile enerjinin etkin kullanıldığı tasarım yöntemleri ile inşa edilmesi önemlidir. İnsan sağlığı açısından, yapılarda iklimlendirme, su, atık ve aydınlatma yönetimi gibi konular göz ardı edilmemelidir. Mekan konforu bağlamında; akustik konfor, ısısal konfor, görsel konfor biyolojik yapılarda önem taşımaktadır. Yapı biyolojisinde kullanılan malzemenin yerel kaynaklardan elde edilmiş olması, malzeme üretimi aşamasında az enerji kullanılması ve malzemenin atık oluşturmaması ya da geri dönüştürülebilir olması dikkat edilmesi gereken unsurlardandır. Bu tez çalışmasında, ülkelerin Yeşil Bina Sertifika Sistemleri incelenerek, kendi coğrafyaları ile dünya standartları ele alınmıştır. Sertifika sistemlerinin değerlendirme ölçütleri, sistem düzeyleri ve kategorileri ele alınarak son olarak Türkiye'deki sertifikalı yapılardan örnekler verilmiştir. Kırsal kesimlerde sertifikalı yapıların bulunmadığına dikkat çekilmiş, bireysel sürdürülebilirlik kavramının önemi vurgulanmış, kişisel gayretlerle insan sağlığı ve ekosisteme olumlu katkılar sağlanabileceği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the concepts of human health and space comfort, sustainable biological structure design and certification systems are examined. Industrialization, which flourishing rapidly throughout history, has led to new problems over time while bringing unplanned urbanization. Urban population growth and unplanned construction brought about environmental problems. This situation threatens human health and the ecosystem. Irresponsible management of energy resources and not using in general more of renewable resources increased carbon emissions and greenhouse gas emission. The purpose of the concept of sustainability is to leave a habitable world to future generations. The concept of sustainability has been the subject of researches and studies by scientists and researchers from the second half of the twentieth century. International meetings and conferences have been held in a global sense in this area. Parallel to this, every sector should do its part. In this context, the impact of the building industry on the structure lifecycle is discussed. With sustainable approach in construction, many concepts such as ecological structure, green structure, biological structure are being raised. These concepts have become the subject of researches, reviews. It is important to build a structure compliance with climate and local conditions, and the use of sustainable materials and energy-efficient design methods. In terms of human health, issues such as air conditioning, water, waste and lighting management in buildings should not be ignored. In the context of space comfort; acoustic comfort, thermal comfort and visual comfort are important aspects in biological structures. The material that is derived from local sources, the use of less energy in the material production stage and the lack of waste or recycling of the material is one of the factors that should be considered in to use these in building biology. In this thesis, the countries' Green Building Certificate Systems were examined and the world standards were discussed according to these systems. Evaluation criteria, system levels and categories of certification systems are discussed and examples of certified structures in Turkey are given. It is noted that there are no certified structures in rural areas, the importance of individual sustainability concept is emphasized, personal efforts can be ensured by positive contributions to human health and ecosystems.