A guideline proposal for acoustic issues in sustainable building assesment tools office case
Ofis binalarında sürdürülebilir bina değerlendirme sertifikaları için akustik amaçlı kılavuz önerisi
- Tez No: 486804
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Dünya kaynaklarının hızla tükenmesi sonucu hayatımıza giren sürdürülebilirlik olgusu ve çalışma nufusunun artışı ile ön plana çıkan açık planlı ofisler günümüzde en yaygın kullanılan mimari kavramlardandır. Fakat ne yazık ki sürdürülebilir olması kaygısıyla hayatımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz açık ofis alanlarımız tasarlanırken, insan duyusunun en önemli, engellenemez ve değiştirilemez parçası olan işitme olgusuna yeterli önem verilmemektedir. Yaşam kalitesini ve enerji korunumunu desteklemek adına oluşturulan sertifikasyon sistemleri içerisinde de akustik gerekliliğe yeteri kadar yer verilmediği görülmüştür Bu tezde yeşil sertifika sistemlerinde eksik olduğu anlaşılan akustik konuların iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmalar ışığında iyileştirme önerilerinin bulunduğu check list hazırlanmış ve hazırlanan bu check list hali hazırda kullanılmakta olan yeşil bina sertifika sistemleriyle karşılaştırılmıştır Tezin önerisi yeşil bina sertifika sistemlerinde eksik görülen akustik konuların güçlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Because of the rapid depletion of world resources, sustainability fact that is entered into our life and open-plan offices that are leaded the way with the increase of the working population are most widely used architectural nation in todays. But unfortunately, when designin the open plan offices with concern of sustainability, where is spend most of life, we are not thinking about hearing that is the most important, unobstructed and irreversible part of the human sense. Certification systems are created to support quality of life and energy conservation, but it has been observed that the acoustic requirements are not sufficiently included in the certification systems. In this thesis, studies have been conducted on the improvement of acoustic issues that appears to be missing in green building certification systems. A check list is prepared in the result of studies that include improvement suggestions and this checklist is compared with the green building certification systems. The proposal of thesis, that is the strengthening of the acoustic issues in certifications systems.