Tek fazlı bir enerji analizörünün gerçekleştirilmesi
Implementation of a single phase energy analyzer
  1. Tez No: 603242
  2. Yazar: FERUDUN GÖKCEGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FARUK BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Enerji sistemlerine ait elektriksel parametrelerin ölçümünde genellikle dijital sistemler kullanılmaktadır. Bu sistemler günümüzde ekonomik, yüksek doğruluklu ve kullanıcı dostu olmaları nedeniyle tercih sebebi olmaktadır. Sayısal sistemlerde elektriksel parametrelerin ölçümünde, hatalara ve sapmalara neden olabilecek; mikrodenetleyicinin çalışma hızı, analog dijital çeviricisinin çözünürlüğü, bir şebeke periyodunda alınan örnek sayısı, hesaplamaya katılacak toplam örnek sayısı ve mikrodenetleyicinin ondalıklı işlem yapabilme yeteneği gibi çeşitli etkenler bulunmaktadır. Bu tez kapsamında bu faktörlerin ölçümlere etkisi izlenmiş ve ölçüm sonuçları bilgisayar ortamına aktarılıp analiz edilmiştir. Ölçüm sonuçları anlık olarak hem ekran üzerinden hem de haberleşme vasıtasıyla uzaktan takip edilebilmektedir. Tasarlanan sistemde, ST Microelectronics firmasına ait 32 bit ARM Cortex M4 çekirdeğine ve ondalıklı işlem birimine (FPU) sahip STM32F405VGT6 mikrodenetleyicisi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital systems are used for the measurement of electrical parameters of energy systems. These systems are preferred because they are economic, high accuracy and user friendly. It can cause errors and deviations in the measurement of electrical parameters in digital systems; various factors such as the operation speed of the microcontroller, the resolution of the analog digital converter, the number of samples taken in a line period, the total number of samples to be included in the calculation, and the ability of the microcontroller to perform floating point processing. Within the scope of this thesis, the effects of these factors on measurements were monitored and the measurement results were transferred to the computer environment and analyzed. The designed system uses STM32F405VGT6 microcontroller with 32 bit ARM Cortex M4 core and floating processing unit (FPU) from ST Microelectronics.