Investigation of the role of IroC in asymmetric cell division
IroC genlerinin asimetrik hücre bölünmesi üzerindeki rollerinin araştırılması
  1. Tez No: 603282
  2. Yazar: DURAN EMRE KANACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÇELİK FUSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Drosophila melanogaster koku sistemi geniş bir nöral çeşitliliğe sahiptir. Koku reseptör nöronları (ORN), duyu organı prekürsörlerinden (SOP) kökenlenen duyu organ soyağacı içinde, pupa gelişimi sırasında farklılaşırlar. ORN farklılaşması, koku sistemindeki nöral çeşitliliği arttıran ilk fazdır. Çeşitli hücre kaderi belirleyiciler, ORN prekürsörleri üzerine kombinasyon halinde etki ederler ve ORNlerin farklı hücre kaderleri kazanmasını sağlarlar. Hücre kaderi belirleyiciler, duyu organ soyağacı boyunca asimetrik hücre bölünmesi ile dağıtılırlar ve hücre tipi-spesifik markör olarak kullanılabilirler. Biz de bu markörları kullanarak, ilgilendiğimiz gen ailesi olan IroC'nin (Iroquois kompleksi) koku sistemi gelişimi sırasında asimetrik hücre bölünmesi üzerine etkisini araştırmayı hedefledik. IroC, Drosophila'da üçüncü kromozom üzerinde bulunan üç genden oluşur; araucan (ara), caupolican (caup), and mirror (mirr). IroC'nin Drosophila koku organları olan anten ve maxiller palpta ifade edildiği gösterilmiştir. IroC gen ifadesi profilini anlamayı ve Gal4 sinek hatları kullanılarak daha önceden belirlenmiş gen ifadesi profilini teyit etmeyi amaçladım. Bu amacı gerçekleştirmek için ve iro proteinlerinin ifade profilleri hakkında daha iyi bir fikre sahip olmak için farklı yapılar kullanarak deneyler yaptım. Sonrasında, iro proteinlerinin fonksiyonunu çalışmak için farklı hücre tipi-spesifik markörler kullanarak klon analizi deneyleri gerçekleştirdim. Analiz sonucunda Notch proteininin iro proteinleri yokken çalışamayacağı ve hedef genlerin de negative yönde etkilendiği görüldü. Yani, iro proteinlerinin hücre kaderi belirleyici olarak çalıştıkları görüldü.
Özet (Çeviri)
Drosophila melanogaster olfactory system has a high range of neural diversity. During pupal development, Olfactory Receptor Neurons (ORNs) are diversified within the sensory organ lineage emerges from a Sensory Organ Precursor (SOP). ORN diversification is the initial phase increases the neural diversity in the olfactory system. Various cell fate determinants act on precursor cells of ORNs in a combinational code and enable ORNs to acquire different cell fates. Cell fate determinants are distributed throughout the sensory organ lineage by asymmetric cell division and they can be used as cell type-specific markers. By using these markers, we aimed to elucidate the function of our gene family of interest, IroC (Iroquois complex) in asymmetric cell division during olfactory system development. The Iroquois Complex (IroC) consists of three different genes in Drosophila: araucan (ara), caupolican (caup), and mirror (mirr) that are located on the third chromosome. IroC is shown to be expressed in antenna and maxillary palp, two olfactory organs of Drosophila. I aimed to understand the expression profile of IroC and confirm the previously determined expression pattern using Gal4 lines. To achieve this aim, I conducted experiments by using different constructs to get a better idea about the expression pattern of iro proteins. To study the function of iro proteins, I conducted clonal analysis experiments with using different cell-type specific markers in IroC triple mutant and caup single mutant backgrounds. The analysis showed that in the absence of iro proteins, Notch protein cannot be functioned and Notch downstream genes are negatively affected. Thus, iro proteins act as cell fate determinants.