Lateral capacity of segmental model piles under cyclic loading
Döngüsel yükler altındaki segmental kazıkların yatay kapasitesi
  1. Tez No: 603289
  2. Yazar: MERVE SENGEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÖKHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Geleneksel yöntemlerle üretilen kısa kazıklar, kullanılan malzeme ve donatı özellikleri dolayısyla rijit özelliklere sahiptirler. Bu çalışmada düşük rijitliğe sahip segmental kazıklar kullanılmıştır. Bu tür kazıklar kullanılarak tekrarlı yükler altında kazık davranışları incelenmiştir. Kazık beton bloklar kauçuk malzeme ve bunların arasına yerleştirilen filmlerden oluşmuştur. Oluşturulan kazık sistemine üç nokta eğilme deneyi uygulanarak hedef rijitlik kontrol edilmiştir. Filmlerle stres değerleri de ölçülmüştür. Stres değerleri moment hesaplarının doğrulaması için kullanılmıştır. Kazık çelik kutu içine yerleştirilmiş ve etrafı farklı sıkılıkta kumla doldurulmuştur. Tekrarlı yük pnomatik kasla çalışan antagonistik deney düzeneği ile yüklenmiştir. Uygulanan yük altında yer değiştirme değerleri ölçülmüştür. Kontrol kazığı olarak yekpare beton kazık deneyi ile sonuçlar karşılaştırılmıştır. Kaçuk materyal için yapılan yükleme-yerdeğiştirme/arayüz deneyleri ve yerdeğiştirme değerlerinden yerdeğiştirme değerine karşılık gelen kesme kuvveti hesaplanmıştır. Kesme kuvvetlerinin integrasyonundan moment değerleri de hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Short piles produced with traditional methods are rigid because of the used materials. In this study segmental piles with low rigidity are used. Behavior of these piles are examined under cyclic loading. The segmental pile is formed of the mortar blocks, rubber materials and rescale films which are placed between the mortar blocks and rubber material. The pile is exposed to three point bending test in order to control the target rigidity value. Also with the prescale films stress values are measured. The stress values are used for the moment calculation validation. The stress values are used for the moment calculation validation. Then the segmental pile is placed in the box and around the pile is filled with sand in different density stages. Cyclic loading is made with the antagonistic testing device operate with pneumatic muscles. Displacement values are measured under the applied load. Mortar beam is used for control and the displacement results are compared. From the load-deflection/interface relationship for rubber shore 60 tests shear values corresponding to displacement values are calculated. Shear values are integrated to obtained moment values.