Large displacement interface shear behavior of landfill cover materials
Atık tesislerindeki üst örtü tabakası malzemelerinin yüksek deplasmanlardaki arayüz kesme davranışları
  1. Tez No: 603290
  2. Yazar: BARIŞ ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÖKHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Katı atık depolama tesislerinin üst örtü tabakalarında yer alan malzemelerin duraylılık ve yüksek deplasman problemleri bulunduğundan bu malzemelerin arayüz kesme davranışlarının belirlenmesi önemlidir. Bu çalışmada, büyük deplasmanlı direkt kesme ve arayüz kesme deneyleri gerçekleştirilerek zemin/geosentetik arayüzlerine ilişkin kesme dayanımı ve arayüz kesme dayanımı parametrelerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Zemin malzemesi için kırmataş, geosentetik malzemeler için ise HDPE tip geomembran (düz ve pürüzlü) ve polyester tip dokumasız geotekstil kullanılmıştır. Kırmataşın kesme dayanımı ve bu kırmataşın geomembran/geotekstil kompoziti ile arayüz kesme dayanımının belirlenmesinde özel tasarım bir direkt kesme cihazı kullanılmıştır. Bu cihaz büyük çaplı ve sabit temas yüzeyli olup, büyük deplasmanların elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Deneylerde, arazi koşullarını temsilen düşük normal gerilmeler uygulanmış olup, 230 mm'ye varan deplasmanlardaki davranışlar incelenmiştir. Ayrıca, bir arayüz deneyinde temas gerilimleri haritalanmıştır. Deneylerin sonuçları literatür verileri ile karşılaştırıldığında kırmataşın içsel sürtünme açısının görece daha düşük olduğu, arayüzün sürtünme açısınıın ise görece daha yüksek olduğu belirlenmiştir. İki geomembran tipi (düz ve pürüzlü) için de 230 mm'ye varan deplasmanlarda dahil arayüz sürtünme açısının 40°'yi aştığı belirlenmiştir. Temas gerilim haritaları 6 kPa normal gerilme altında dahil gerilim konsantrasyonlarının 600 kPa değerini aştığını göstermiştir. Bu sonucun zemin ile geosentetikler arasındaki kilitlenme davranışıyla ilgisi olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Landfill cover materials have stability and large displacement problems, therefore it is important to determine the interface shear behavior of these materials. In this study, large displacement direct shear and interface shear tests were conducted to determine shear strength and interface shear strength parameters of the soil/geosyntetic interfaces. For soil, crushed stone material was used. For geosynthetic materials, HDPE geomembranes (smooth and textured) and non-woven geotextiles (polyester) were used. Direct shear tests of crushed stone and interface shear tests of crushed stone to geomembrane/geotextile composite were conducted by a specially designed, large-scale, large-displacement, constant-contact-area direct shear test device under low normal stress levels. The experiments were conducted with large displacements up to 230 mm. Additionally, in one interface test, contact stresses were mapped. The direct shear tests of crushed stone resulted with lower friction angles comparing with the data in the literature. For the interface shear tests, the strength parameters were obtained slightly higher than those presented in the literature. For both smooth and textured geomembrane types, the interface friction angle values exceed 40° even for displacements up to 230 mm. Contact stress maps show that stress concentrations can exceed 600 kPa even for a 6 kPa normal loaded test. It is deduced that, these excessive stress concentrations may be linked with the interlocking behavior between soil and geosynthetic materials.