An experimental study on the behavior of segmental piles subjected to large lateral displacement
Eklemli kazıkların büyük yatay deplasmanlardaki davranışı üzerine deneysel bir çalışma
- Tez No: 650229
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÖKHAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Eklemli model kazıklar, birbirini izleyen beton bloklar ve kauçukların istenilen kuvvetle gerdirilebilen çelik tel ile birbirine bağlanmasından oluşur. Bu kazıkların önemli avantajlarından biri, büyük yatay deplasmanlara kırılmadan dayanabilmesidir. Bu çalışmada, 750 N ve 2250 N ardçekme kuvvetine sahip eklemli kazık modellerin gevşek ve orta sıkılıktaki kumda yatay yükleme yapılarak 50 mm yatay deplasmana kadarki davranışları incelenmiştir. Kazık başı yükü ve kazığı oluşturan beton bloklarının üzerine yerleştirilen manyetometreler yardımı ile blok eğimleri ölçülmüş ve bu değerlerden kazığın yatay hareketi bir algoritma oluşturularak hesaplanmıştır. Eğimlerin standart sapması 7.5, 15 ve 22.5 derece için sırasıyla 0.36, 0.60 ve 1.71 olarak hesaplanmıştır. Kazıklar kısa kazıklar olarak sınıflandırılsa da, 750N segmental kazık gevşek ve orta sıkı kumda esnek bir kazık davranışı göstermiştir. 2250 N ardgermeli eklemli kazık, gevşek kum durumu için rijit bir kazığa benzer şekilde davrandığı gözlemlenmiş, orta sıkılıktaki kumda ise esnek bir kazık davranışı göstermiştir. Orta sıkılıktaki kumda 50 mm yatay deplasmanda 2250 N yüklü kazığın dayanımı 700 N, 750 N yüklü kazığın ise 500 N'a ulaşmıştır. Deneylerde kullanılan iki kazıkta da yüksek deplasman değerlerine rağmen herhangi hasar meydana gelmemiştir.
Özet (Çeviri)
Segmental model piles are composed of alternating concrete blocks and rubber sheets connected by a steel wire which can be tensioned to a desired force. One of the claims for these types of piles is the ability to undergo large horizontal displacements. To test this claim model segmental piles with 750N and 2250N tension force were placed into loose and medium dense sand and 50 mm lateral displacement was applied. The pile head load was measured. Magnetometers placed on each concrete block were calibrated to obtain the inclination of each block and an algorithm was developed to calculate lateral displacements along the pile from inclinations. The standard deviation of inclination values was 0.36, 0.60, and 1.71 degrees for 7.5, 15, and 22.5 degrees of inclination values respectively. Although the piles were classified as short piles, The 750N segmental pile demonstrated a flexible pile behavior for loose and dense sand conditions. The 2250 N segmental pile behaved similarly to that of a rigid pile for the loose sand condition. For the medium dense sand, the behavior changed to that of flexible pile. The horizontal capacity of 750 N pile reached to 500N for medium dense sand at 50 mm displacement coming close to 700N load measured for 2250N segmental pile under similar conditions. Both segmental piles did not show any structural failure signs under large lateral displacement.