Vermikompostun potasyum alınımı üzerine etkisi
Effects of vermicompost on potassium uptake
- Tez No: 603320
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY MÜCELLA MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Denemede, organik bir gübre olan vermikompostun potasyum elementinin alınabilir forma geçmesindeki etkisi araştırılmıştır. Daha önce yurtdışında ve ülkemizde yapılan bazı çalışmalar göz önünde bulundurulduğunda, vermikompostun toprağın verimlilik parametreleri üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. Ancak vermikompost kullanımından dolayı toprakta ve bitkide elementlerin alınabilir forma geçirmedeki etkisi konusunda çok az çalışma bulunmaktadır. Araştırmada; bölgedeki bir solucan üretim tesisinden temin edilmiş olan vermikompost, ortam olarak perlit, bitki olarak marul bitkisi kullanılmıştır. Potasyum kaynağı olarak potasyum sülfat kaynaklı 0,0; 12,5; 25,0; 37,5; 50 kg/da K2O kullanılmıştır. Elde edilecek olan sonuçlara göre kimyasal gübrelerin gerekenden fazla kullanması, üretimdeki girdilerin azaltılması, kimyasal gübrelerin kullanımının sınırlandırılması ve toprak verimliliğinin sürdürülebilir olması hedeflenmiştir. Yaptığımız bu çalışma ile vermikompostun, potasyum elementinin alınabilirliğini nasıl etkilendiğinin belirlenmesi amaçlanmış, ayrıca verim ve verim özellikleri incelenmiştir. Ortama ilave edilen potasyumu bitkinin sürekli olarak aldığı, ancak bunu verime dönüştüremediği, tüketiciye en fazla potasyumu sunduğu 37,5 kg/da dozunda en fazla potasyum sömürmesi nedeni ile en yüksek verimin elde edildiği doz olan 25 kg/da K2O dozu en uygun doz olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the experiment, vermicompost, which are organic fertilizer, on potassium uptake were investigated. It has been determined that vermicompost has an effect on the productivity parameters when some studies done abroad and in our country are taken into consideration. However, due to the use of vermicompost there is very little work on the effect of soil and plant elements on the viability and the effect of plant nutrient uptake. In the study; vermicompost provided from a worm production facility in the region, perlite as environment, lettuce plant as plant were used. As potassium, 0; 12.5; 25.0; 37.5; 50 kg da-1 K2O (potassium sulphate fertilizer) was used. According to the results obtained, it is aimed that chemical fertilizers should be used excessively, production inputs should be reduced, the use of chemical fertilizers should be limited, and soil fertility should be sustainable. In this study, we aim to determine the effect of the potassium element uptake. In addition, yield and yield characteristics are examined. The most effective dose is 25 kg da-1 K2O, which is the dose at which the highest yield is obtained because the potassium added to the environment is taken continuously, but it cannot be converted into yield, the highest yield is obtained with the 37.5 kg da-1 K2O dose.