Vermikompostun fosfor ve potasyumu tutması üzerine etkisi
Effect of vermicompost on phosphorus and potassium adsornsion
  1. Tez No: 603029
  2. Yazar: NURİ BURAK ASLANTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY MÜCELLA MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Denemede, organik bir gübre olan vermikompostun P ve K elementlerini tutması üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmada; bölgedeki bir solucan üretim tesisinden temin edilmiş olan vermikompost, ortam olarak perlit, fosfor, potasyum ve saf su kullanılmıştır. Daha önce yurtdışında ve ülkemizde yapılan bazı çalışmalar göz önünde bulundurulduğunda, vermikompostun toprağın verimlilik parametreleri üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. Ancak vermikompost kullanımından dolayı toprakta ve bitkide elementlerin tutunmaları konusunda çok az çalışma bulunmaktadır. Deneme, 2 bağımsız deneme şeklinde kurulmuş olup, fosfor ve potasyumun tutunabilirliği takip edilmiştir. Tüm denemede vermikompost aynı dozda verilecek olup, verilen P (0; 4; 8; 12; 16; 20 kg/da P2O5) ve K (0, 10, 20, 30, 40 50 kg/da K2O) dozları 6 yıkamaya tabi tutularak tutunabilirlikleri saptanmaya çalışılmıştır. Toplam 6 yıkamada %fosforun en fazla tutunmanın gerçekleştiği doz 8 kgP2O5/da dozu ve 2. yıkama olmuştur. Toplam 6 yıkamada %potasyumun en fazla %tutunmanın gerçekleştiği doz 10 kgK2O/da dozu ve yıkama 2. yıkama olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the experiment, vermicompost, which are organic fertilizer, on phosphorus and potassium adsorbsion were investigated. In the study; it was used vermicompost supplied from a worm production facility in the region, perlite as an environment, phosphorous, potassium and pure water. It has been determined that vermicompost has an effect on the productivity parameters when some studies done abroad and in our country are taken into consideration. However, due to the use of vermicompost there is very little work on the effect of soil and plant elements on the viability and the effect of plant nutrient uptake. The experiment was established as 2 independent trials and the adhesion of phosphorus and potassium was followed. In all experiments vermicompost will be given in the same dose and the dosages of P (0; 4; 8; 12; 16; 20 kg da-1 P2O5) and K (0, 10, 20, 30, 40 50 kg da-1 K2O) tried to be detected. In total 6 washings, highest phosphorus was retention in the 8 kgP2O5 da-1 dose and the second wash. In potassium, highest potassium was retention in the 10 kgK2O da-1 dose and the second wash.