Sera ortamında vermikompost ve sölom sıvısı uygulamalarının brokoli (Brassica oleracea L. var. italica)'nin biyoaktif içeriklerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of vermicompost and coelom liquid applications on the bioactive content of broccoli (Brassica oleracea L. var. italica) in the greenhouse condition
- Tez No: 940075
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Brokoli yetiştiriciliğinde verimi arttırmak için, gübrelere alternatif olarak, vermikompost ve sölom sıvısı kullanılarak verimliliği artırma çalışmaları yapılmaktadır. Vermikompost toprağın su tutma kapasitesini düzenleyerek, bitki verimliliğini artırabilir. Bunun yanında, bitkiye uygulanan toprak sölom sıvısı ise, topraktaki zararlı bakterilere karşı direnç geliştirerek, bitkilerde dayanıklılık sağlayabilir. Bu tez çalışmasında, sölom sıvısı ve vermikompostun brokoli yetiştiriciliğindeki fizyolojik, morfolojik ve bitki verimliliği üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada bitkisel materyal olarak Monet brokoli (Brassica oleracea L. var. italica) çeşidi kullanılmıştır. Brokoli bitkisi öncelikle dört ayrı gruba ayırarak (kontrol grubu, vermikompost grubu, sölom sıvısı grubu ve sölom sıvısı + vermikompost grubu) ve her bir gruba ayrı ayrı belli konsatrasyonlarda ve sürede gübre (vejetatif organlar) uygulanarak gelişimleri ve bitki içerik analiz verileri elde edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, vermikompost ve sölom sıvısı beraber uygulandığında yaprağın boyu ve eni, gövde büyümesinde ise, bitki gelişimini hızlandırdığı gözlenmiştir. Sekonder metabolit seviyelerine gelince, toplam fenol (75,19 mg/mL), antioksidan madde (%61,97) ve flavonoid düzeyi (0,014 mg/mL) vermikompostta daha yüksek bulunurken, toplam koloni sayımında (200 CFU/mL) daha düşük bir düzeyde bulunmuştur. Tüm bitki örneklerinde renk değişikliğinin gözlendiği, toplam fenol içeriğine bakıldığında ise, sölom sıvısı + vermikompost kullanılan örneklerde, antioksidan analizinde kontrol grubuna göre, daha yüksek bir değere sahip olduğu ölçülmüştür. Sölom sıvısı + vermikompost kullanılan örneklerde, mineral madde analizi sonuçlarına göre; fosfor, kadminyum ve kurşun değerlerinin tespit edilen limitin altında olduğu, diğer değerlerde alüminyum, demir, magnezyum, potasyum ve sodyum un kontrol grubu bitkilerindekine göre yüksek olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Brokoli, Biyoaktif maddeler, Flavonoidler, Vermikompost, Sölom sıvısı
Özet (Çeviri)
In order to increase the productivity in broccoli cultivation, studies are carried out to increase the productivity by using vermicompost and coelom fluid as an alternative to fertilizers. Vermicompost can increase plant productivity by regulating the water holding capacity of the soil. In addition, soil coelom fluid applied to the plant can provide resistance to harmful bacteria in the soil and provide durability in plants. In this thesis study, the physiological, morphological and plant productivity effects of coelom fluid and vermicompost in broccoli cultivation were investigated. Monet broccoli (Brassica oleracea L. var. italica) variety was used as plant material in the study. Broccoli plants were first divided into four separate groups (control group, vermicompost group, coelom fluid group and coelom fluid + vermicompost group) and fertilizer (vegetative organs) was applied to each group separately at certain concentrations and times to obtain development and plant content analysis data. According to the analysis results, it was observed that when vermicompost and coelom fluid were applied together, it accelerated the length and width of the leaf, and the stem growth, and the plant development. Regarding the secondary metabolite levels, total phenol (75.19 mg/mL), antioxidant substance (61.97%) and flavonoid level (0.014 mg/mL) were found to be higher in vermicompost, while total colony count (200 CFU/mL) was found to be lower. Color change was observed in all plant samples, and when total phenol content was examined, it was measured that the antioxidant analysis in the samples using coelom fluid + vermicompost had a higher value than the control group. According to the mineral substance analysis results in the samples using coelom fluid + vermicompost; phosphorus, cadmium and lead values were below the determined limit, and aluminum, iron, magnesium, potassium and sodium were higher than those in the control group plants. KEYWORDS: Broccoli, Bioactives Compounds, Flavonoids, Vermicompost, Coelom Liquid