The discussions of the nature of space in the early modern age
Erken modern çağda uzayın doğası üzerine tartışmalar
  1. Tez No: 603362
  2. Yazar: BURAK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT YURDAKUL KAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez erken modern çağda uzay hakkındaki tartışmaları göstermeyi amaçlıyor. Daha iyi bir ifadeyle, Leibniz ve Newton arasındaki uzayın doğası üzerine meşhur tartışmayı incelemeyi amaçladım. Newton'a göre, uzay maddeden bağımsız olarak vardır. Tersine, Leibniz'e göre uzay cisimlerin karşılıklı ilişkilerinden türetilir. İlk bölüm tartışmanın kökeninin belirlenmesi ve Öklidyen geometrinin fiziksel uzayla ilişkisinin incelenmesini içerir. İkinci bölümde Descartes tarafından tanımlanan kavramsal çerçeve betimlenir. Üçüncü bölüm Newton'un çalışmalarının açıklanması ve mutlak uzayın tanımını içerir. Son bölümde ise Leibniz'in mutlak uzay eleştirisini ve uzayı nasıl tanımladığını göstereceğiz.
Özet (Çeviri)
This thesis aims the show the discussions of space in Early Modern Age. More precisely, I attempt to examine the famous debate between Newton and Leibniz on the nature of space. According to Newton, space exists independently of matter. On the contrary, according to Leibniz, space is derived from the interrelations of bodies. The first section includes both determination of the origin of the discussion and the examining of the relationship between physical space and Euclidian geometry. In the second section, it is described that the conceptual frame defined by Descartes. The third section contains the definition of absolute space and clarifies the works of Newton. In the last chapter, we show Leibniz's criticism of absolute space and, what space is for him.