Standard and poor's 500 enerji hisse senedi piyasası ile ABD tahvil piyasası arasındaki oynaklık yayılımının incelenmesi
Analysis of the volatility spillover between standard and poor's 500 energy stock exchange and US bond yield
- Tez No: 603361
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sermaye piyasalarında oynaklık yayılımı, son yıllarda araştırmacıların dikkatini oldukça çeken bir konu hâline gelmiştir. Özellikle kriz dönemlerinde ortaya çıkan şokların diğer piyasalara yayılımı, küresel ekonomik sistemin bir sonucudur. Yüksek oynaklık seviyelerinin neden olduğu belirsizlik durumlarında karar almak, yatırımcıların ve portföy yöneticilerinin zorlandığı konulardan biridir. Bu bağlamda, sermayenin getirisi olan hisse senetleriyle borçlanmanın maliyeti niteliğindeki tahviller arasındaki ilişkinin, özellikle enerji piyasalarındaki bekleyişler yönünden analiz edilmesi önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Standard and Poor's 500 Enerji hisse senedi piyasası ile 2 yıllık ABD tahvil piyasası arasındaki oynaklık yayılımı, 2014-2018 yılları için araştırılmıştır. Çalışmada, uygulama tekniği olarak Engle (2002)'ın Dinamik Koşullu Korelasyon Koşullu Oynaklık Modeli (DCC-GARCH) kullanılmıştır. Anılan model hem daha az parametreye ihtiyaç duyması hem de koşullu korelasyonun zamana göre değişmesine izin vermesi yönlerinden diğer koşullu oynaklık modellerinden ayrılır. Analiz sonucunda, her iki piyasa arasında güçlü ve pozitif oynaklık yayılma etkilerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The volatility spillover in capital markets has become a subject that has gained the attention of researchers in recent years. The transmission of shocks, especially in times of crisis, to other markets is a consequence of the global economic system. Making decisions in situations of uncertainty driven by high volatility levels is one of the issues that investors and portfolio managers are challenging. Accordingly, studying the relationship between the stocks (the return of capital) and the bonds (the cost of borrowing), particularly in terms of expectations in the energy markets is essential. This study analyzes the volatility spillover between the Standard and Poor's 500 Energy stock exchange and the 2-year US bond yields for 2014-2018, using Engle (2002)'s Dynamic Conditional Correlation Conditional Volatility Model (DCC-GARCH). The model requires fewer parameters than the other conditional volatility models and allows time-varying conditional correlation. As a consequence, strong and positive volatility spillover effects observed between the two markets.