Okul öncesi öğretmenlerinin ders denetim sorunları
The issue about classroom supervision of preschool teachers
- Tez No: 603364
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHİ SARPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Araştırmanın amacı, anaokullarında ve ilköğretime bağlı anasınıflarında çalışan okul öncesi öğretmenlerin okul müdürü tarafından yapılan ders denetiminde yaşadığı sorunların tespit edilmesidir. Bu amaçla yaşanılan denetim sorunlarının neler olduğu belirlenirken klinik denetimin aşamaları dikkate alınarak; denetim öncesi, denetim sırasında, denetim sonrasında ne gibi sorunların yaşandığı ve bu sorunlara çözüm önerilerinin neler olacağı belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemi kullanılarak çalışılmıştır. Araştırmada görüşme yöntemi kullanılarak veri toplanmıştır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak öğretmenlere ve okul müdürlerine yarı yapılandırılmış görüşme formları uygulanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formundaki sorular, çalışma grubunda bulunan öğretmenlere ve okul müdürlerine yüz yüze görüşme sürecinde sorularak yanıtlar araştırmacı tarafından kayıt altına alınmıştır. Veri toplama ve analiz süreci: Yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak görüşmelerin yapılması, ses kaydı ve not alma şeklinde toplanan verilerin bilgisayar ortamına aktarılması, kod listesinin hazırlanması, temaların oluşturulup, kodların bu temalara atanması, temalara göre verilerin açıklanması, betimlenmesi, yorumlanması, bunların bilimsel formatta raporlaştırılması aşamalarından oluşmuştur. Araştırma kapsamında var olan durumu açıklamak için betimsel analiz, daha detaylı bulguları elde etmek ve yorumlamak için de içerik analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda denetim öncesi yaşanan sorunların; denetim zamanının haber verilmemesi, denetim öncesi ön görüşme yapılmaması ve ilkokul- ortaokul müdürlerinin okul öncesi eğitim hakkında yeterince bilgiye sahip olmamaları olduğu tespit edilmiştir. Denetim sırasında yaşanan sorunların; evrak denetimi ve denetim süresinin yetersizliği ile ilgili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Denetim sonrası sorunlarda ise öğretmenlerin çoğunluğu denetimin gelişimlerine katkı sağlamadığını belirtirken, müdürlerin tamamı denetimin öğretmenin gelişimine katkısı olduğunu dile getirmişlerdir. Ayrıca ilköğretim bünyesinde çalışan okul öncesi öğretmenleri denetimle ilgili okul müdürlerinin yeterince rehberlik edememe sorunlarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine problems that preschool teachers working at kindergarten and nursery class (related to Primary Education) face about classroom supervision made by school principals. While identifying the supervision problems,it is tried to determine what type of problems are faced before the Supervision, during the Supervision, after the Supervision and also tried to state what type of solutions can be offered for these problems. The research is studied with qualitative method. The data is collected via interviews. In research, case study method that is in qualitative methods is used. Semi-structured interview is applied to the teachers and school principals as a tool of collecting data. The questions in semi-structured interview are asked one-to-one to the teachers and school principals who are in working group and the answers are recorded by the researher Collecting data and the process of analyzing are composed of making interviews by using semi-structured interviews, transfering data that is collected via tape recording and taking notes, preparing list of code, creating themes, placing the codes to the themes, clarifying the data according to the themes, describing, commenting, reporting in scientific formate. Descriptive analysis is used to clarify the present condition and content analysis is used to get more detailed findings and to comment them. The problems that preschool teachers working at kindergarten and nursery class (related to Primary Education) providing preschool education experience during classroom supervision that is made by school principals and solution suggestions are tried to make clear by taking teachers' and school principals' opinions. In research conclusion, not informing the supervision time, not making pre-interview, not having enough knowledge about preschool Education of Primary-secondary school principals are determined as issues encountered before supervision. Supervision of documents and the insufficient time for Supervision are determined as the issues encountered during supervision. As issues encountered after Supervision, most of the teachers specify that supervision doesn't contribute to their progress and all of the school principals specify that supervision doesn't contribute to their progress. Also preschool teachers (related to Primary Education) state that school principals don't guide teachers adequately and Primary Education principals not included in preschool education field are the reason for this situation.