1800-1900 Eğin Ermeni olayları
1800-1900 Early Armenian events
- Tez No: 603365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CANER TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Osmanlı Devleti'nin Ermeni meselesinin oluşmasında dış güçlerin etkisi oldukça fazladır. XIX. yüzyılda İngiltere, Rusya, Fransa ve Amerika gibi devletler Ermeni meselesinin oluşması için zemin hazırlamıştır. Avrupalı Devletler Ermenileri kendi saflarına çekmeye çalışmış ve Osmanlı Devleti'ni parçalayarak kendi himayelerinde Ermeni Devleti kurmak istemişlerdir. Ermeni Meselesinin milletlerarası boyut kazanmasına kadar götürülen bu süreçte ihtilalcı cemiyetler kurulmuş ve örgütlenme süreci başlatılmıştır. Böylece Ermeniler isyanlarını daha da etkili bir şekilde gerçekleştirmişlerdir.1800-1900 yıllarında Eğin'de yaşanan Ermeni olaylarında Osmanlı Devleti tedbirli ve adaletli davranmıştır. Ermenilerin kiliselerine yapılan müdahalelere karşı devlet, tebaası arasında ayrım yapmaksızın, Ermenilerin hakkını korumuştur. Osmanlı Devleti Müslüman ve Hıristiyan ahali arasındaki anlaşmazlığı gidererek barış ve huzurlu bir ortam oluşturmaya çalışmıştır. Eğinde Ermeniler ibadet hak ve hürriyetlerine sahip olmalarına rağmen devlete karşı düşmanca tavırlarından vazgeçmemişlerdir. Diğer taraftan kilisenin Ermeniler üzerinde etkili bir güç olmak isteği de dikkate değer bir diğer unsurdur.Öte yandan Eğin'e sürgün olarak gelen şahıslar hanelerinde devlet aleyhine zararlı evraklar bulundurmuşlar ve bir kısım Ermenileri galeyana getirerek isyanlarını etkili bir şekilde gerçekleştirmişlerdir. Anadolu topraklarındaki bağımsız bir Ermeni Devleti isteği Eğin'de de etkisini göstermiştir. Ayrıca bağımsızlık hareketleri fikri diğer bölgelere de sirayet etmiş ve 1895 yılında Osmanlı Devletinde Ermeniler Anadolu'nun birçok yerinde isyanlar çıkarmışlardır.Osmanlı Devleti yaşanan hadiseler karşısında bir takım önlemler almıştır.
Özet (Çeviri)
The influence of foreign powers in the formation of the Armenian issue of the Ottoman Empire is quite high. XIX. in the century, states such as Britain, Russia, France and the United States laid the groundwork for the formation of the Armenian question. European states tried to draw Armenians into their ranks and wanted to break up the Ottoman Empire and establish an Armenian State under their own protectorate. During this period leading up to the international dimension of the Armenian question, revolutionary societies were established and the organization process was started. Thus, the Armenians carried out their rebellion even more effectively.During the Armenian events in 1800-1900 in Eğin, the Ottoman state acted cautiously and fairly. Against the interventions made in the churches of the Armenians, the state protected the right of the Armenians without discriminating among its subjects. The Ottoman Empire tried to settle the dispute between the Muslim and Christian people and create a peaceful and peaceful environment. Although Armenians have the right and freedom to worship, they have not given up their hostile attitude towards the state. On the other hand, the church's desire to be an effective force on the Armenians is another remarkable element. On the other hand, the people who came to Eğin as exiles kept harmful documents against the state in their houses and carried out their rebellion effectively by enraging some Armenians. The desire for an independent Armenian State in the Anatolian territories has also shown its influence in Eğin. In addition, the idea of independence movements spread to other regions and in 1895, Armenians in the Ottoman Empire staged revolts in many parts of Anatolia. The Ottoman Empire has taken some measures in the face of the events.