Doğrudan moment kontrolünde kalman filtresi uygulaması
Kalman filter application for direct torque control
  1. Tez No: 603403
  2. Yazar: ANIL BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK VELİ MUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde, asenkron motor ve motor kontrol yöntemleri ele alınmıştır. Doğrudan moment kontrolü üzerinde ayrıntılı olarak çalışılmıştır. Bu kontrol yönteminde kullanılan, anahtarlama tablosu, stator akı, elektromanyetik moment değerlendiricileri, akı ve moment kontrolörlerinin çalışma ilkeleri aktarılmıştır. Genişletilmiş kalman filtresi ve matematiksel ifadeleri tanımlanıp, sensör kullanılmadan asenkron motorun tahmini hızı hesaplanmıştır. Asenkron motor, doğrudan moment yöntemi ile kontrol edilmiş ve genişletilmiş kalman filtresi kullanımıyla elde edilen tahmini motor hızı, geri besleme olarak alınmıştır. Böylece motorun, sağlıklı ölçüm alınamayan noktalarda doğru çalışması sağlanmıştır. Simulink kullanılarak, farklı anahtarlama frekanslarında motor akımları, referans hız değerleri, gerçekleşen hız değerleri, toplam harmonik bozulmaya ait çıktılar alınıp, sonuç bölümünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, asynchronous motor and motor control methods were discussed. Direct torque control was examined in detail. Used in this method of control, switching table, stator flux, electromagnetic torque estimators, working principles of torque and flux controllers were mentioned. By defining the extented kalman filter and its mathematical expressions, estimated speed of the asynchronous motor was calculated. Asynchronous motor were controlled through the method of direct moment and the estimated motor speed which was obtained through the use of extended kalman filter was taken as feedback. Thus, the proper work of the motor was ensured where healthy measurements can not be taken. Through the use of Simulink, motor currents on different switching frequences, reference speed values, realized speed values and outputs of total harmonic distortion were evaluated in the conclusion section.