IŞID terör örgütünün doğmasında ve gelişmesinde etkili olan faktörler
Main reasons for the emergence and the rise of the terror organization ISIS
  1. Tez No: 603406
  2. Yazar: İBRAHİM UZDİLLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı sınırında bulunması nedeniyle başta Türkiye olmak üzere tüm dünya devletleri için tehdit haline gelen Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) doğmasını ve gelişmesini sağlayan dinamiklerin tarihi bağlarıyla birlikte ortaya çıkarılarak incelenmesidir. Temel varsayım, kapitalizmin gelişimiyle bölgesel olmaktan çıkıp küresel ölçekte etkiye sahip olan kültürel ve politik dinamiklerin oluşturduğu iç içe geçmiş ilişkiler sarmalının terörizmin gölgesinde dönüşümüne devam ediyor olmasıdır. Üç bölümden oluşan bu tezin ilk bölümünde terör ve terörizm kavramlarının tanımı yapılmış, tarihsel yörüngede terörün motivasyonundaki değişimler incelenmiş ve kapitalizmin yapısal gelişiminin bölgesel ve küresel ölçekte ürettiği politik dönüşümlerdeki radikal terörizmin tarihi bağları deşifre edilmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise kapitalizmin tarihi kökenindeki din gerçeği anlatılmıştır. Böylece küreselleşme süreciyle yeniden anlam kazanan Doğu-Batı temasında dinlerin politik düzlemdeki etkisi ortaya çıkartılmıştır. Tezin son bölümünde ise IŞİD'in, tarihsel süreçte bölgesel ve küresel ölçekte politik, ekonomik, kültürel alanda yaşanan gelişmelerin diyalektiğinde kök salıp serpildiği anlatılmıştır. Tezin katkısı ile kapitalizmin sistemsel bileşenlerinin başta ekonomik krizler aracılığıyla olmak üzere öngörülemeyen politik gelişmelere zemin hazırladığı saptanmıştır. Bu bağlamda IŞİD, Orta Doğu'nun sosyolojik yapısından yükselen radikal terörizmin küreselleşme sürecinin katkısıyla devlet kurma yoluna giderek uluslararası sistemde kendisine meşru zemin yaratma girişimi olarak karşımıza çıkmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER IŞİD, Terör, Terörizm, Kapitalizm, Din, Kriz, Petrol, Modernleşme, Küreselleşme, Fundamentalizm, Orta Doğu, Oryantalizm, İslam.
Özet (Çeviri)
The main aim of this master thesis is to analyze the historicity of the dynamics providing the rising and growing of Iraq Sham Islamic State (ISIS) threatening most specially Turkey because of appearing in Turkey's border and all governments in the world. The basic assumption is that the entwined relations spiral composed of cultural and political dynamics whose effects have been converted regional into global one with the development of capitalism has been keeping on being changed in the dark shade of terrorism. In the first chapter of this thesis consisting of three chapters, the concepts of terror and terrorism have been described, the changes of terror motivation in the historical connections of radical terrorism in the political transformations generated by the structural improvement of capitalism in a local and global scale have been decoded. As for the second chapter, the reality of religion in the historical origin of capitalism has been explained. By this way, the effect of religions making a new sense with the globalization process connecting East and West has been revealed in the political platform. In the last chapter, it is emphasized that ISIS has taken root and grown up in the local and global scale via the dialectic of developments in political, economic and cultural fields in the historical process. By means of this thesis, it is detected that the systemic components of capitalism have set the stage for unforeseeable political developments due to especially economic crisis. In this respect, ISIS has arisen from the attempt of legal basis for itself through efforts for becoming a state utilizing the globalization process of rising radical terrorism from the sociological structure of the Middle East. KEY WORDS ISIS, Terror, Terrorism, Communism, Religion, Capitalism, Crisis, Oil, Modernization, Globalization, Fundamentalism, Middle East, Orientalism.