Türkiye'de kadın haklarının gelişmesinde AB'nin dönüştürücü etkisi
The EU's transforming effect on the development of women's rights in Turkey
  1. Tez No: 603422
  2. Yazar: SEHER AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN SAVAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de kadın hakları konusunun, Avrupa Birliği'nin etkisiyle nasıl bir konuma geldiği değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, çalışmada öncelikle Avrupa Birliği'nin temel organları kapsamında, kadın haklarına yönelik genel bakış, stratejiler ve kadın istihdamı konusu incelenmiştir. Daha sonra, Türkiye'de kadın haklarının tarihsel gelişimi incelenerek, AB'nin hangi aşamalarda yönlendirici ve dönüştürücü olduğu değerlendirilmiştir. Son bölümde, AB'nin Türkiye'de kadın haklarının gelişimine etkisi AB'nin genişleme politikası kapsamında ele alınmış, Türkiye'den beklenenler, yapılanlar ve yapılamayanlar üzerinden tartışılmıştır. Sonuç olarak, yapılan inceleme temelinde, konu ile ilgili AB'nin olumlu anlamda dönüştürücü etkisinin Türkiye'de kadın haklarının gelişimine ve kadınların daha çok ön planda tutulduğu, emeklerinin ve varlıklarının geri plana itilmediği, toplumsal değerlerinin arttığı ve karar alma mekanizmalarında etkin olarak rol alabildikleri sistemlerin oluşumuna katkısının çok önemli olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study how women rights have been evolved in the infuence of European Union (EU) is investigated. Firstly, general perception to the women rights, strategies and women employment in the context of main organs of European Union were investigated. Then, an evaluation was made considering in which stage EU was directive and converter, after examining the historical development of women rights in Turkey. In the final chapter, the EU's impact on the development of women rights in Turkey in the context of EU's enlargement widening policy was examined. Furthermore, the expectations from Turkey, what have been executed and what have not, were discussed. In conclusion, this study shows that the EU's positive transforming effect on the development of women rights in Turkey, additionally, it acknowledges that the EU has a very crucial contribution in prioritizing women in the community and by increasing their importance in the society, more importantly it helps to create a system where women are involved in the decision-making process.