Profesyonel kat malikleri kurulu yöneticiliği sözleşmeleri
Professional property owners association management contract
  1. Tez No: 603421
  2. Yazar: YİĞİT KEMAL YAZALTIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NALAN KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma kapsamında profesyonel anlamda kat malikleri kurulu yöneticiliği yapan özel ve tüzel kişiler ile kat malikleri arasındaki sözleşmelerinin unsurları ile hukuki niteliği belirlenmeye çalışılmış, bu kapsamda benzer sözleşmeler ve hukuki kurumlarla karşılaştırması yapılmıştır. Sözleşmenin kurulması, şekli ve genel bir sözleşme kapsamında dışarıdan yöneticiliği üstlenmiş kişilerin yetkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Sözleşme uyarınca tarafları hakları ve borçları inceleme altına alınmış, her iki tarafın da birlikte sorumlu olduğu durumlar değerlendirilmiştir. Son olarak ise sona erme şekilleri ve sonuçları incelenmiş ve uyuşmazlık hallerinde uyuşmazlıkların hangi şekilde çözülmesi gerektiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Scope of this study, the elements and the legal nature of the contracts between the privateor legal entities and the property owners have been tried to be determined and in this context, comparisons have been made with similar contracts and legal institutions. The establishment, form, and scope of the contract and the executive powers of the persons who have the external management task with in the scope of a general contract have been tried to be determined. In accordance with the agreement, the rights and debts of the parties were examined and the situations in which both parties were responsible to gether were evaluated. Finally, the methods of termination and the results were examined and the manner in which the disputes should be resolved in case of disputes has occurred.