Adana bölgesi için girdi-çıktı analizi
Input-output analysis for Adana region
  1. Tez No: 603443
  2. Yazar: NAZLI DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bir bölge, şehir ya da ülkeye yönelik planlama yapılırken önce o bölgenin sosyo-ekonomik, tarihsel ve yapısal analizi detaylı bir şekilde ele alınmalıdır. Bölgesel kalkınma planlarının, bölge yapısıyla uyumlu olması ve ekonomik ilişkilerin yönünün ve boyutunun doğru tespit edilmesi son derece önemlidir. Bu bağlamda, Girdi-Çıktı analizleri, sektörlerin karşılıklı etkileşimlerini ve birbirlerine bağımlılıklarını dikkate alması bakımından, detaylı yapısal analizlere imkân sağlamaktadır. Bu tezde, Adana Bölgesi için Girdi-Çıktı analizi yapılarak, bölgede faaliyet gösteren 69 sektör belirlenmiştir. Analiz yapılırken, önce birim matris, sonrasında teknik katsayılar matrisi, ardından da Leontief ters matrisi hesaplanmıştır. Analiz sonucunda Hirschman kategorisine göre 18 adet kilit sektör saptanmıştır. Çalışma kapsamında hesaplanan katsayılar yardımıyla Adana'nın endüstriyel bağınlaşma yapısı ortaya koyulmuş, bölgesel planlamada kullanılabilecek önemli göstergeler tespit edilmiştir. Tezde kullanılan veriler, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Girişimci Bilgi Sistemi'nden temin edilmiştir ve sistemdeki en güncel veri yılı olan 2017 yılına aittir.
Özet (Çeviri)
In order to make a plan for a region, city or country, first the socio-economic, historical and structural analysis of that region should be considered in detail. It is extremely important that regional development plans are coherent with the regional structure and that the direction and dimension of economic relations are determined correctly. In this context, Input-Output analyzes allow detailed structural analyzes in terms of taking into account the interactions and interdependence of sectors. In this thesis, by making Input-Output analysis for Adana Region, 69 sectors operating in the region have been identified. During the analysis, first the unit matrix, then the technical coefficients matrix and then the Leontief inverse matrix were calculated. As a result of the analysis, 18 key sectors were identified according to Hirschman category. With the help of the calculated coefficients, the industrial correlation structure of Adana region has been revealed. And important indicators that can be used in regional planning have been identified. The data used in the thesis was obtained from, Entrepreneur Information System which is the subunit of Turkish Republic Ministry of Industry and Technology. The data is from 2017 which is the most recent data year in the system.