Kamu Hastaneler Birliğinde maliyet performans analizi ve bunun etkinlik verimlilik çerçevesinde incelenmesi: İstanbul Bakırköy'de bir uygulama
The analysis of coast-performance in the Public Hospitals Union the study of efficiency-productivity as part of coast-performance analysis: A practice in Bakırköy, İstanbul
- Tez No: 410208
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMAN DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Public Administration, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sağlık sektöründe rekabetin giderek artması ve harcamaların ileri düzeyde yükselmesi, sektördeki işletmelerin temel taşı olan kamu hastanelerinin, kaynaklarını daha etkin şekilde kullanmaya zorlamaktadır. Buradan hareketle kamu hastanelerinin etkinlik düzeylerini belirlemeleri, etkin olmamaları durumunda azaltılması gereken girdi veya artırılması gereken çıktı miktarlarını saptayarak, daha etkin konuma gelebilmek için nasıl bir strateji uygulayacaklarına karar vermeleri gerekmektedir. Bu çalışmada Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İstanbul Bakırköy Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı sağlık kurumlarının etkinlik ve verimlilik ölçümü uygulaması yapılarak performans ve maliyet analizi yapılmıştır. İstanbul Bakırköy Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin, veri zarflama analizi yöntemi ile verimli ve etkin olarak süreçleri yönetemeyen hastanelerin, girdi ve çıktı miktarlarını nasıl değiştirmeleri gerektiği saptanmıştır. Verimli ve etkin olmayan hastanelerin, etkin ve verimli olabilmek adına yapması gerekenlerin yanı sıra hangi hastaneleri kendilerine referans almaları gerektiği tespit edilmiştir. Bu bağlamda İstanbul Bakırköy Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği, Birliğe bağlı sağlık kurumlarının performansını çoğunlukla arttırdığı analizler sonucu anlaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sağlık, Hastane, Etkinlik, Verimlilik, Etkinlik Analizi, Veri Zarflama Analizi
Özet (Çeviri)
The rising of constant competition and advanced level expenses in the health sector have compelled the Public Hospitals, the cornerstone of the enterprices in the health sector, to use their resources in an effective way from this point of view, by identifying their efficiency levels and decreased income in case of ineffectiveness or increased amount of outcomes, the Public Hospitals need to decide what kind of strategies to use to be more effective. In this study, the performance and coast analyzes have been done by doing efficiency and productivity measurement applications of health institutions affiliated with Turkey Public Hospitals Institution İstanbul Bakırköy District The Public Hospitals Union General Secretary, the Ministry of Health, Turkish Republic. With the help of Data Envelopment Analysis Method (DEA) of İstanbul Bakırköy District The Public Hospitals Union General Secretary, the hospitals that are unable to manage the processes efficiently and productively have detected how to change the amount of incomes and outcomes of themselves. In addition, what to do to become efficient and productive and which hospitals to take up references for hospitals that are inefficient and unproductive have been determined. In this context, İstanbul Bakırköy District Public Hospitals Union, with the help of analyses results, has understood that health institutions connected to the Union mostly raised their performances. Key Words : Health, Hospital, Productivity, Efficiency Analysis, Data Envelopment Analysis