Image manipulation: A post-orthographic design medium
Ortografi sonrası tasarım ortamı olarak görselleme
  1. Tez No: 603449
  2. Yazar: EYÜP ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma mimarlığa içkin olduğu düşünülen temsil süreçlerini ortaya çıkarmayı amaçlar. Mimarlığın, kendi görseline bağlı olduğu düşünülerek, mimari tasarım surecini içkinleştirilmiş olgulardan arındırmak adına bu temsil süreçlerini teknik bağlamlarında tekrar sorgulamaya açar. Özellikle, çizim ve teknik niteliklerinin mimarlığa içkin olduğu varsayımı, çizimin mimarlık işlerine getirdiği kısıtlamaların görünürlüğünü azaltır. Ayrıca, çizimin eğitim ortamlarında kurumsallaştırılması, bu kısıtlamaların sorgulanması gerekliliğini de engeller. Çalışma bu kısıtlamaları çizimin doğrusal isleyişi ve bedenselliği aracılığıyla gerekçelendirir. John May'in“Everything is Already an Image”söylemi üzerinden, doğrusallığın ve bedenselliğin sonuçları olan tasarım sürecinin ayrışmasını ve mekanikleşmesini ortadan kaldıran, otografi sonrası bir tasarım ortamı olarak görsellemeyi inceler. Çalışma aynı zamanda görüntüleme tekniklerinin belirli güncel mimarlık eğitimi pratiklerini nasıl gereksiz, çelişkili ve hatta olumsuz kıldığını tartışır.
Özet (Çeviri)
This thesis initially aims to reveal representational processes considered as“natural”to architecture. Based on the fact that architecture is reliant on its image, these processes are revisited in their technical terms in order to be able to“denaturalize”architectural design process. Particularly, the consideration of drawing and its technical qualities as inherent to architecture disguises the limitations they impose on the architectural work. Also, the institutionalization of drawing in the educational settings of architecture obscures the necessity to re-question these limitations. The thesis reasons these limitations through the linear rule of drawing and its reliance on bodily performance. Following John May's proposition that“Everything is Already an Image,”image manipulation is explored as a“post-orthographic”design medium eliminating the fragmentation and mechanization of design process, which are the consequences of linearity and embodiment of drawing. The thesis also speculates on how imaging techniques render certain practices of contemporary architectural education redundant, incompatible, or even detrimental.