Polivinil benzil klorür polimerinin termodinamik ve yüzey özelliklerinin ters gaz kromatografisi ile belirlenmesi
Determination of thermodynamic and surface properties of polyvinyl benzyl chlori̇de polymer by inverse gas chromatography
  1. Tez No: 603451
  2. Yazar: MELEK KÜBRA HABİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Ters Gaz Kromatografisi metodu ile 30°C -55°C sıcaklık aralığında apolar ve polar çözücülerle adsorpsiyon termodinamik parametreleri, (serbest enerji, entalpi ve entropi), polimerin dağıtıcı yüzey enerjileri,asit ve baz sabitleri, hesaplandı. Kullanılan apolar çözücüler hekzan (Hk), heptan (Hp), oktan (O), nonan (N), dekan (D) ve kullanılan polar çözücüler diklorometan (DKM), kloroform (TKM), tetrahidro furan (THF), dietil eter (DEE) ve aseton (As)'dur. 30°C -120°C sıcaklık aralığında ters gaz kromatografisi (TGK) metodu ile n-butil asetat (nBAs), izobutil asetat (iBAs), ter-butil asetat (tBAs), n-butil alkol (nBAl), izobutil alkol (iBAl), ter-butil alkol (tBAl), n-amil alkol (nAAl), izoamil alkol (iAAl) ve tersiyer amil alkol (tAAl)'ün alıkonma davranışları polimer üzerinde incelendi. Çalışılan sıcaklık aralığında asetat ve iki farklı yapıdaki alkol izomerleri için polimerin seçiciliği test edildi. Son olarak 105°C -120°C sıcaklık aralığında apolar çözülerden; hekzan (Hk), heptan (Hp), oktan (O), dekan (D), undekan (UD), dodekan (DD), ve tridekan (TD) ve polar çözücülerden; etil benzen (EB), n-propil benzen (nPB), izo propil benzen (iPB), toluen (T), n-butil asetat (nBAs), izo bütil asetat (iBAs), ve etil asetat (EAs) kullanılarak yapılan çalışmada çözücülerin spesifik alıkonma hacim değerleri kullanılarak; Flory-Huggins teorisi polimer-çözücü etkileşim parametreleri, hal denklemi teorisi polimer-çözücü etkileşim parametreleri, etkin değişim enerji parametreleri, çözücünün sonsuz seyreltiklikteki kısmi molar çözünme ısısı, çözücünün molar buharlaşma ısısı ve çözücünün kısmi molar sorpsiyon ısısı belirlenmiştir. Hesaplanan ve sabitlerine göre PVBC polimerinin yüzeyinin bazik yapıda olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, thermodynamic parameters of Polyvinyl Benzyl Chloride (PVBC) adsorption (free energy, enthalpy and entrophy, dispersive components of the surface energies and the acid and base constants between 30 °C and 55 °C were determined by inverse gas chromatography. Nonpolar solvents which has been used are hexane, heptane, octane, nonane, decane and polar solvents such as tetrahydro furan, trichloro methane, dichloro methane, diethyl ether, acetone. The retention behaviour of PVBC for isomers n-butyl acetate, isobutyl acetate and tert-butyl acetate and isomers n-butyl alcohol, isobutyl alcohol, tert-butyl alcohol, n-amyl alcohol, isoamyl alcohol, tert-amyl alcohol in the temperature range of 30 - 120 °C were determined by inverse gas chromatography. Selectivity of PVBC polymer crystal for isomers of acetates and two different alcohol isomers were tested at the studied temperature. Lastly, by means of specific retention volumes; Flory-Huggins liquid crystal solvent interaction parameters, hard-core polymer solvent interaction parameters, effective exchange energy parameters, partial molar heat of mixing at infinite dilution of the solvent, molar heat of vaporization of solvent, the partial molar heat of sorption of the solvent were calculated for hexane, heptane, octane, nonane, decane, undecane, dodecane, tridecane, n-butyl acetate, isobutyl acetate, ethyl acetate, chloro benzene, n-propyl benzene, isopropyl benzene and ethyl benzene between in the temperature range of 105°C and 120°C. According to the calculated and parameters it was found that the surface of Polyvinyl Benzyl Chloride has basic character.