Fire safety assessment of high-rise residential buildings
Yüksek katlı konut yapıların yangın güveniği değerlendirmesi
  1. Tez No: 603454
  2. Yazar: MUSTAPHA MUAZU JODI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SELAMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, yüksek katlı toplu konut yapılarının yangın sonrası tahliye analizi yapılmıştır. Bir binanın yangın esnasındaki tahliyesi sırasında gerçekleşen iki paralel süreç analiz edilmiştir. Yangın esnasında bina sakinlerin toplam kaçış süresi ve her kattaki sakinlerin bekleme süreleri hesap edilmiş, elde edilen bulgular ile İstanbul'daki yüksek katlı toplu konutlarla ilgili varsayımlar öne sürülmüştür. Sakinlerin yüksek binalardan tahliyesi, ajan bazlı bir model kullanılarak simüle edildi. Tahliye esnasında, merdivenlerde kuyruklarda harcanan bekleme süresi, bir değişkenin çıkış performansı üzerindeki etkisinin ölçülmesinde standart olarak kullanılmıştır. Herhangi bir katta çıkan yangın CFD modeli kullanılarak yapılmış, yangından çıkan toksik gazların sakinlerin tahliye hızlarına etkisi araştırılmıştır. Çıkan sonuçlar kullanarak yüksek katlı konut binalarının risk karakterizasyonu için bir çerçeve sunulmuştur. Bu yaklaşım yangın koşulları altında yüksek binaların yanı sıra diğer yangın güvenliği prosedürlerinde ve yangın güvenliği için bina tasarımında nicel risk analiz yardımcı olarak yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the present work, the risk of a high-rise residential building fire has been framed in terms of the safety of its occupants. The two parallel processes taking place during a building fire evacuation have been analyzed. The total escape time of occupants during a fire was evaluated based on multiple empirical sources collected worldwide and data specifically on Istanbul high-rise residential occupancy. The evacuation of occupants from a high-rise building was simulated using an agent-based model. Parametric studies were also carried out using a detailed description of the model in order to investigate the influence of certain egress variables on the total egress time and egress performance of high-rise residential buildings. The relative time the evacuees spent in queues on the stairs was used as the standard for measuring the effect of changing a variable on egress performance. Pre-flashover hazard assessment was also performed using a CFD model and the tenability limit was used to analyze the allowable safety egress time and threat posed by fire to the high-rise building occupants. Using the results, a framework for risk characterization of high-rise residential buildings has been presented. This approach can be useful as an aid in quantitative risk analysis of high-rise buildings under fire conditions as well as for other fire safety procedures and building design for fire safety.