İtme sürme yöntemi ile viyadük yapımı
Design a bridge with incremental launching method
  1. Tez No: 603453
  2. Yazar: MERVE YALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUTLU DARILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Genellikle destekler ve ayaklar üzerinde sürekli bir kirişin statik şeması ile inşa edilen itme-sürme köprüler, yapım aşaması olan sürme sırasında şemalarını birkaç kez değiştirir. Bu farklı durumlarda, iç kuvvetler değişir ve aynı kesit farklı ve zıt işaretli eğilme momenti etkisine maruz kalarak ilerlemesi gerçekleşir. Bu köprülerde, iki farklı öngerilme metodu uygulanarak; sürme aşamasında geçici ve servis ömründe kalıcı ardgermeler uygulanarak yapımı tamamlanır. Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada köprülerin kullanım amaçları hakkında genel bilgiler verilmiş, betonarme köprülerin ve öngerilme teknolojisinin betonarme köprüler üzerinde etkisi ve gelişimi esasları hakkında bilgilendirme yapılarak, sayısal örnek olarak ardgermeli betonarme köprü metodu olarak itme-sürme yöntemi ile beş açıklıklı bir köprünün İtme-Sürme yöntemi ile ön tasarımı yapılmıştır. Dört bölüm olarak sunulan bu yüksek lisans tez çalışmasında birinci bölümde konuyla ilgili genel bilgilerden, bu çalışmanın amacından ve kapsamından bahsedilmiştir. İkinci bölümde itme-sürme yönteminden bahsedilmiş, yöntem hakkında genel bilgi verilmiş, tarihsel gelişimi, kullanım alanları ve önkoşullarından bahsedilerek; avantajları dezavantajları açıklanmıştır. Yapım aşaması ve tasarım aşamasındaki özelliklerine genel olarak değinilmiştir. Üçüncü bölümde sürme yöntemi ile bir köprünün tasarımında göz önünde bulundurulması gereken yükleme durumlarından bahsedilmiş, yapım aşaması ve nihai durumundaki ardgerme uygulamaları anlatılmıştır.Yapım aşamasında kullanılan yardımcı ekipmanlar tanıtılmış ve tasarımında dikkat edilmesi hususlardan bahsedilmiştir. İnşaat aşaması ve sahası anlatılmıştır. Dördüncü bölümde örnek bir köprü modeli tasarımı yapılmıştır. Köprünün geometrik özellikleri, malzeme özelliklerinden bahsedilerek yapım aşamasında gerekli olan ard germe kablolarının tasarımı için Larsa4D programı ile yapıya sürme aşamasında etki eden yükler bulunarak, gerekli tendon hesabı yapılmıştır. Beşinci bölümde düşey yükler etkisinde kalmış köprünün deprem etkileri altındaki tasarımı için Sap2000 programı kullanılmıştır. Bu tasarımda KGM AASHTO Köprü Tasarım Şartnamesi esas alınarak, ilgili yönetmeliğe göre tasarım kuvvetleri belirlenerek örnek köprü modelinin ayak ön tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Incrementally launched bridges, which are usually built with a static scheme of a continuous beam on supports and pier, change their scheme several times during launching, which is the construction phase. In these different situations, the internal forces change and the same cross section undergoes a different and contrasting marked bending moment effect, resulting in its progression. In these bridges, two different pre-stressing methods are applied; temporary launching phase and permanent service life by applying the construction is completed. Master's thesis as presented in this study is given general information about the intended use of the bridges, reinforced concrete bridges and pre-stressed concrete bridges by informing on the impact on the fundamentals of development technology. As a method of pre-stressed concrete bridges, a five span bridge is designed with incremental launching method. In this thesis, which is presented in four sections, in the first section, general information on the subject, the purpose and scope of this study were mentioned. In the second section, incremental launching method is mentioned, general information about the method is given, historical development, usage areas and prerequisites are mentioned; advantages are explained. The construction phase and its features in the design phase are discussed in general. In the third section, the loading situations to be considered in the design of a bridge with the incremental launching method are mentioned, the post-tension applications in the construction phase and final condition are explained. Auxiliary equipment used during construction was introduced and considerations were mentioned in its design. The construction phase and site are described. An example bridge model was designed in the fourth section. The geometric properties of the bridge, material properties are mentioned and the necessary tendon calculations were made by Larsa4D program for the design of post-tention cables which are required during the construction phase. In the fifth section, the Sap2000 program was used for the design of the bridge which was subjected to vertical loads under earthquake effects. In this design, based on KGM AASHTO Bridge Design Specification, design forces were determined according to the related regulation and the foot bridge design of the sample bridge model was made.