Deneysel olarak yanık oluşturulmuş sıçanlarda elektromanyetik alan ve piknogenol® uygulamalarının yanık iyileşmesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of electromagnetic fi̇eld and pycnogenol® appli̇cati̇on on wound heali̇ng i̇n rats wi̇th experi̇mentally induced burns
  1. Tez No: 603463
  2. Yazar: SİNEM PERTEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU DİLEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EVREN OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Piknogenol, Pinus pinaster bitkisinden elde edilen, içeriğinde flavonoit ve fenolik maddeler bulunan güçlü antioksidan etkiye sahip bir komplekstir. Magnetoterapi (elektromanyetik alan terapisi), manyetik çekim özelliğinden yararlanılarak yanık, spastisite, kraniofasial ağrı gibi birçok hastalığın tedavisinde tamamlayıcı tedavi olarak kullanılmaktadır. Her iki tedavi yönteminin yanık iyileşmesi üzerine etkileri ile ilgili yeterli çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, manyetik alan terapisi ve piknogenolün yanık yarası üzerindeki etkileri ve bu etkilerin karşılaştırılmasını araştırmaktır. Deneysel olarak 2. derece yanık oluşturulmuş 40 adet sıçan; kontrol grubu (KG), pozitif kontrol Fucidin® krem grubu (RG), % 7.5 Piknogenol® yüklü jel uygulanan piknogeol grubu (PG) ve Elektromanyetik alan (EMA) grubu olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Yanık bölgelerine ait fotoğraflar 0., 3., 5., 7. ve 10. günlerde çekilerek makroskopik olarak yanık iyileşmesi değerlendirildi. Onuncu gün sonunda sakrifiye edilen sıçanlardan yanık dokuları alınarak anjiyogenez, granülasyon dokusu kalınlığı, epidermal ve dermal rejenerasyon seviyeleri değerlendirildi. 3., 5., 10.
Özet (Çeviri)
Pycnogenol is a complex with a strong antioxidant effect that is obtained from Pinus pinaster plant and contains flavonoids and phenolic substances. Magnetotherapy (electromagnetic field therapy) is used as a complementary therapy in the treatment of many diseases such as burns, spasticity, and craniofacial pain with the help of magnetic fields. The number of studies carried out about the effect of both treatment methods on the burn healing is insufficient. The purpose of this study is to investigate the effects of magnetic field therapy and pycnogenol on the burn injuries and to compare these effects. Forty rats that were experimentally induced second-degree burns were divided into four groups that are control group (CG), positive control Fucidin® cream group (RG), 7.5 % Piknogenol® loaded group (PG) and Electromagnetic field group (EMF). The burn areas were photographed on day 0, 2, 4, 6, 8 and 10, and burn healing was evaluated macroscopically. At the end of tenth day, burn tissues were removed from the sacrificed rats, and angiogenesis, granulation tissue thickness, epidermal and dermal regeneration levels were evaluated.