Hipertiroidili kedilerde alerjen spesifik in-vitro IGE analizleri
Allergen specific in-vitro ige assays in cats with hyperthyroidism
- Tez No: 603462
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada farklı klinik bulguları bulunan, hipertiroidizm tanısı konulan kedilerde alerjen spesifik in vitro IgE seviyelerinin tespiti ile endokrin bozukluğa ilişkin korelasyonun belirlenmesi amaçlanmıştır. Tezin içeriğini Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, İç Hastalıkları Ana Bilim Dalına hipertiroidizm ile uyumlu dermatolojik, gastrointestinal, kardiyovasküler bulgular ile getirilen değişik yaş, her iki cinsiyetten kediler oluşturdu. Yapılan teşhis çalışmalarında göre I. grupta (n=9) hipertiroidizmi bulunan kediler, II. grupta (n=14) ise sağlıklı kediler yer aldı. Olgularda ilişkin hastalığa yönelik diğer hastalıkların ekarte edilmesi amacıyla V-check (Vcheck V200, Bionote, Kore: ELK Diagnostic, Türkiye) cihazı ile total T4 (TT4) seviyeleri ölçüldü. Her iki gruptaki kedilerde Vena cephalica antebrachii'den antikoagulantsız serum tüplerine 0.2'şer ml kan örneği alınarak santrifüj işlemi uygulandıktan sonra in vitro yöntem ile 20 farklı alerjene spesifik Ig E düzeyleri Polycheck alerji testi (Biocheck, Almanya: Atateknik/RDA Grup, Türkiye) ile belirlendi. In vitro test sonuçları baz alındığında D. farinae (P=0.000), D. pteronyssinus (P=0.000), Malassezia (P=0.000), Lepidoglyphus (P=0.013), Aspergillus-Penicillium (P=0.019), Ragweed (Ambrosia) (P=0.000), kayın/kızılağaç/fındık/poleni (P=0.009), çınar/söğüt/kavak poleni (P=0.000), Parietaria (Wall pellitory) (P=0.000), çavdar poleni (P=0.002), ot karışımı (P=0.003), ısırgan otu (P=0.000), beyaz kaz ayağı (P=0.000), sinirli ot (P=0,001), adi pelin (P=0,000), kuzu kulağı (P=0,000), Acarus siro (P=0,000), Tyrophagus (P=0,000), pire (P=0,000) spesifik IgE konsantrasyonları açısından hipertiroidili kediler ve sağlıklı kedilerin P değerleri arasında istatistiksel olarak belirgin farklılıklar tespit edildi. Bu çalışmada kontrol grubuna (n=14) dahil edilen kedilerin bazılarında çeşitli alerjenlere karşı IgE yanıt geliştiği, ancak bu durumun hipertiroidili kediler ile karşılaştırıldığında daha düşük miktarlarda olduğu görüldü. Sonuç olarak hipertiroidili kedilerde farklı alerjenlerin hastalık aktivitesi ile ilişkide olabileceği yapılan çalışma kapsamında serum total T4 seviyeleri ve alerji test sonuçları baz alınarak söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the correlation of allergen-specific in vitro IgE levels in cats diagnosed with hyperthyroidism with different clinical findings, and to determine the correlation between endocrine disorders. The contents of the thesis consisted of dermatological, gastrointestinal and cardiovascular findings in Aydın Adnan Menderes University, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Internal Medicine, which were compatible with hyperthyroidism. According to the diagnostic studies, cats with hyperthyroidism in the first group (n = 9) and healthy cats in the second group (n = 14). V-check (Vcheck V200, Bionote, Korea: ELK Diagnostic, Turkey) device and total T4 (TT4) levels were measured in order to exclude other diseases related to the disease. In the cats in both groups, 0.2 ml blood samples were taken from Vena cephalica antebrachii to anticoagulant serum tubes. After centrifugation, 20 different allergen specific Ig E levels were determined by Polycheck allergy test (Biocheck, Germany: RDA Group, Turkey). Based on in vitro test results D. farinae (P=0.000), D. pteronyssinus (P=0.000), Malassezia (P=0.000), Lepidoglyphus (P=0.013), Aspergillus-Penicillium (P=0.019), Ragweed (Ambrosia) (P=0.000), birch/alder/hazel (P=0.009), plantane/willow/poplar (P=0.000), Parietaria (Wall pellitory) (P=0.000), rye pollen (P=0.002), grass-mix (P=0.003), stinging nettle (P=0.000), lambs quarter (P=0.000), plantain (P=0,001), mugwort (P=0,000), sorrel (P=0,000), Acarus siro (P=0,000), Tyrophagus (P=0,000), flea (P=0,000) were statistically significant differences between P values of healthy cats and hyperthyroid cats in terms of specific IgE concentrations. In this study, it was seen that some of the cats included in the control group (n=14) developed IgE response to various allergens, but this was lower in comparison with the cats with hyperthyroidism. In conclusion, it can be said that different allergens in hyperthyroid cats may be associated with disease activity and based on serum total T4 levels and allergy test results.