4-(4-(oktiloksi)benzoiloksi)benzoik asit sıvı kristalinin sensörözelliklerinin empedans ölçümleri ve yüzey özelliklerinin tersgaz kromatografisi metodu ile incelenmesi
Determination of surface properties of 4-(4- octyloxy)benzoyloxy) benzoi̇c acid liquid crystal by inverse gaschromatography and determination of sensor properties of4-(4- octyloxy) benzoyloxy) benzoi̇c acid liquid crystal byimpedance measurements
  1. Tez No: 603464
  2. Yazar: EMİR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın birinci kısımda, Poli(metil metakrilat) (PMMA) / 4-[4-Oktiloksi) benzoiloksi] benzoik asit (OBABA) kompozitleri farklı sıvı kristal polimer oranlarında film haline getirilerek empedimetrik gaz sensörü olarak kullanılmıştır. Bu filmlerin neme, çözücü buharlarına ve özellikle amonyak (𝑁𝐻3 ) ve dimetilamin (𝐷𝑀𝐴) gibi amin gruplarına karşı algılama özellikleri, empedans ölçümleriyle incelenmiştir. Elde edilen verilerin grafikleri ve empedans spektrumları oluşturularak yorumlanmıştır. Bu sonuçlar ışığında filmlerin neme ve organik çözücü buharlarına oranla amonyak ve uçucu aminlere karşı daha duyarlı ve seçici bir şekilde cevap verdiği görülmüştür. Bu çalışmanın ikinci kısmında, ters gaz kromatografisi (TGK) metodu ile 50-180 °C sıcaklık aralığında asetat (n-butil asetat (nBAs), izobutil asetat (iBAs) ve ter-butil asetat (tBAs)) ve alkol izomerlerinin (n-butil alkol (nBAl), izobutil alkol (iBAl) ve ter-butil alkol (tBAl) )alıkonma davranışları OBABA sıvı kristali üzerinde incelendi ve alkol ve asetat izomerleri için sıvı kristalin seçiciliği test edildi. Son olarak TGK tekniği ile 30-55 °C sıcaklık aralığında polar çözüler; aseton (Ase), etil asetat (EA), tetrahidro furan (THF), dikloro metan (DCM) ve trikloro metan (TCM) ve apolar çözücüler; hekzan (Hk), heptan (Hp), oktan (O), nonan (N), dekan (D) için serbest enerji, entalpi ve entropi, sıvı kristalin dağıtıcı yüzey enerjileri, asit ve baz sabitleri hesaplandı. Hesaplanan sabitlere göre OBABA sıvı kristalin yüzeyinin asidik yapıda olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first part of this experiment, Poly(methyl methacrylate) (PMMA)/4-[4- octyloxy) benzoyloxy]benzoic acid composite films were prepared in different percentage and used as an impedimetric gas sensors. Humidity, solvent vapors and specially amin groups like ammonia(𝑁𝐻3 ) and dimethylamine(𝐷𝑀𝐴) response of films were examined with impedance measurements and the graphics and impedance spectras of response were drawn and analyzed. The result supported that film exhibited higher 𝑁𝐻3 and 𝐷𝑀𝐴 sensitivity as compared with humidity and solvent vapors. In the second part part of this experiment, retention behavior and selectivity of 4-[4- octyloxy)benzoyloxy]benzoic acid (OBABA) for acetate(n-butyl acetate, isobutyl acetate and tert-butyl acetate) and alcohol (n-butyl alcohol, isobutyl alcohol and tert-butyl alcohol) isomers in the temperature range of 50-180 °C were determined by inverse gas chromatography. Lastly, free energy, enthalpy, entrophy, dispersive components of the surface energies, acid and bases constats between 30°C and 55 °C for polar solvents such as acetone(Ase), ethyl acetate (EA), tetrahydro furan (THF), dichloro methane (DCM), xviii trichloro methane (TCM) and apolar solvents such as hexane (Hk), heptane (Hp), octane (O), nonane (N), decane (D) were calculated. Accorging to calculated parameters it was found that surface of OBABA has asidic character.