Süt üreticilerinin mevcut hayvancılık politikaları konusunda bilinç düzeyinin incelenmesi: Çanakkale ili Biga ilçesi örneği
Existing livestock policies of dairy manufacturers investigation of the level of consciousness: The case of Biga district of Çanakkale
  1. Tez No: 603472
  2. Yazar: BURCU BÜYÜKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çanakkale İli Biga İlçesinde süt üreticiliği önemli bir tarımsal faaliyettir. İlçe'nin toplam hayvansal üretim değeri içerisinde süt üretiminin aldığı pay %55 civarındadır. Araştırmada Biga ilçesinde süt üretiminin en yüksek, orta düzeyde ve en az olduğu köyler gayeli olarak seçilmiş, seçilen bu köylerde kooperatif üyesi olan süt üreticilerinin tam sayım yöntemiyle anket yapılmasına karar verilmiştir. Seçilen 186 üreticiden ulaşılabilen 177'si ile anket yapılmıştır. Anketlerden elde edilen verilerden üreticilerin sosyo-ekonomik durumlarını, işletme özelliklerini, hayvancılık desteklerinden faydalanma durumlarını ortaya koymak amacıyla temel tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Mevcut hayvancılık desteklerinden faydalanma durumlarını etkileyen faktörler ise“Lojistik Regresyon”yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre kooperatif ortaklarının buzağı desteğinden memnun olmalarında etkili olan faktörler yaş, eğitim, tarımsal eğitim alma, tv de tarımsal programları izleme, bilgiye ulaşmada internet kullanımı, tarım dışı gelir varlığı, destekleri takip ettikleri kaynak olarak tespit edilmiştir. Diğer yandan kooperatif ortaklarının süt primi desteğinden memnun olmalarında etkili olan faktörlerin eğitim, bilgiye ulaşmada internet kullanımı, kurumlarla görüşme sıklığı, arazi miktarı olduğu anlaşılmıştır. Uygulamada olan politikaların başarısı ve hayvancılığa ayrılan desteklerin amacına uygun olarak dağıtımı için üreticilerin sahip olduğu niteliklerin geliştirilmesi ve hayvancılıktaki yapısal problemlerin çözümü uygulanan politikalarda başarı şansını ve üretici memnuniyetini artırabilecektir.
Özet (Çeviri)
Milk production is an important agricultural activity in Biga District of Çanakkale Province. The share of milk production in the total animal production value of the district is around 55%. In the research, the villages with the highest, medium and minimum milk production in Biga district were selected for the purpose and it was decided to conduct a survey with the full census method of the milk producers who are members of the cooperatives in these selected villages. The survey was conducted with 177 of the 186 selected producers. From the data obtained from the questionnaires, basic descriptive statistics were used in order to reveal the socio-economic status of the producers, their operational characteristics, and the status of benefiting from livestock supports. Factors affecting the status of benefiting from existing livestock supports were analyzed by“Logistic Regression”method. According to the results of the analysis, factors affecting the satisfaction of the cooperative partners with calf support were determined as age, education, receiving agricultural training, watching agricultural programs on TV, internet usage in accessing information, non-agricultural income existence and support. On the other hand, it was found out that the factors affecting the satisfaction of the cooperative partners with milk premium support were education, internet access to information, frequency of interviews with institutions and amount of land. Developing the qualifications of the producers for the success of the policies in practice and the distribution of supports allocated to animal husbandry in accordance with the purpose and solving the structural problems in animal husbandry will increase the chance of success in the policies implemented and producer satisfaction