Fen bilimleri öğretmenlerinin bütünleşik fen, teknoloji, mühendislik, matematik eğitimi ve etkinliklerine yönelik görüşleri
Views of science teachers about integrated STEM education and activities
- Tez No: 603491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI GÖRGÜLÜ ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmanın amacı fen bilimleri öğretmenlerinin bütünleşik Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik (STEM) eğitimi ve etkinlikleri hakkındaki görüşlerini belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2018–2019 güz döneminde Türkiye'nin farklı illerinde çeşitli devlet okullarında ve özel okullarda halen görev yapmakta olan 25 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Fen bilimleri öğretmenlerinin görüşlerini belirlemek amacıyla nitel bir çalışma yürütülmüştür. Bu çalışmada veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşme (mülakat/ interview) tekniği kullanılmıştır. Görüşmede katılımcılara 3 uzman görüşü alınarak hazırlanmış olan, 13 soru yöneltilmiştir ve görüşme sırasında ses kaydı alınmıştır. Ses kayıtları çözümlenerek tablolar oluşturulmuş, tablolarda kategoriler belirlenmiş ve öğretmenlerin görüşleri kodlarla ifade edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre fen bilimleri öğretmenlerinin STEM eğitimini ilgili disiplinler ile ilişkilendirebildikleri, STEM'in tanımını yaptıkları, STEM'in amaçlarını, avantajlarını ve dezavantajlarını belirttikleri, STEM etkinlikleri ile fen etkinliklerini karşılaştırdıkları, STEM'in öğrencilerin düşünce becerilerini geliştirdiğini belirttikleri, STEM etkinliklerinin öğrencilerin mesleki yönelimlerini etkilediğini belirttikleri, STEM etkinlikleri gerçekleştirdikleri, STEM etkinlikleri hazırlarken başvurdukları kaynakları belirttikleri, STEM etkinliklerine ilgi duyan öğrencilere yapabilecekleri ekstra etkinlikleri belirttikleri tespit edilmiştir. Sonuçlar alan yazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine the views of science teachers about integrated Science, Technology, Engineering, Mathematics (STEM) education and activities. The participants of the study were 25 science teachers still working in public and private schools in the different provinces of Turkey in fall semester of 2018-2019. In order to determine the views of science teachers, qualitative study was conducted. Semi-structured interview technique was used as data collection method. During the interview, 13 questions were asked to each participant with 3 expert opinions and also audio was recorded during the interview. The records were created by analyzing the sound recordings, the category was determined in the tables and the opinions of the teachers were expressed in codes. The results of the research showed that the participants associated the STEM education and related disciplines of STEM. Teachers were able to define STEM approach. Teachers stated the purpose, advantages and disadvantages of STEM approach. Participants compared STEM and science activities, pointed out that STEM approach improved students' thinking skills. Also, teachers stated that STEM activities affect students' professional orientation. It has been identified that teachers applied various STEM activities in their classrooms. While teachers prepare their STEM activities they stated resourses which they use, and also they indicated the extra activities for students who are interested in STEM activities.The results were discussed in the light of the literature review.