Kentsel imaj öğeleri açısından Bakü-İçeri Şeher'in incelenmesi
The evaluation of Baku- Old Town by urban image
- Tez No: 603500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA KARA ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kentlerin okunabilirliği kavramı özellikle mekanları kavramada, yön belirlemede ve mekana karşı güven duymada belirleyicidir. Kentlerin okunabilirliğinde kentsel mekanın organizasyonu ve imaj öğelerinin varlığı etkili olur. Kentsel çevrelerin ve kentlerin kimlik kazanmasında ve kamusal belleklerinde geleneksel yerleşim alanları önemlidir. Geleneksel yerleşim alanları sahip oldukları biçimsel ve anlamsal özellikleri ile yeni kent tasarımları için yönlendirici olurlar. Böylece kentlerin geçmişi ile geleceği arasında bir körpü oluşturması sağlanarak mekânsal ve tarihsel sürekliliğe katkı verirler. Bakü'de İçeri Şeher'de başlayan kent yerleşimi zamanla dışarıya doğru genişleyerek günümüzdeki haline almıştır. İçeri Şeher'in UNESCO'nun Dünya Mirası listesinde bulunması; kendine ait mimari kimliğinin ve tarihi yerleşim özelliklerinin iyi korunduğunun belgesi olarak kabul edilebilir. Çalışmanın amacı kentsel imaj öğeleri açısından“Bakü-İçeri Şeher”bölgesinin ele alınmasıdır. Böylece İçeri Şeher'e ait imaj öğelerinin neler olduğunun ortaya konması hedeflenmektedir. İçeri Şeher'i esas alan çalışma bölgesinden elde edilecek bulguların, yeni yerleşme alanları için rehber olabileceği düşünülmekte ve bu yönüyle çalışma gerekli görülmektedir. Çalışmada bilgiye erişme yöntemi olarak anket ve bilişsel haritalama çalışmalarından faydalanılmaktadır. Anket ve bilişsel haritalama çalışmalarından elde edilen veriler ayrı ayrı analiz edilmekte, birbiriyle karşılaştırmalı olarak tartışılmakta ve çalışmaya ait öneriler geliştirlmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of cities' readability is particularly decisive in understanding places, determining directions and trusting the space. The organization of urban space and the presence of image elements are effective in the readability of cities. Traditional settlements are important in the identification of urban environments and public memory. Traditional settlements can be the guide for new urban designs with their formal and semantic features. Thus, they contribute to the spatial and historical continuity by providing a blindfold between the past and the future of the cities. The city settlement, which started in İçeri Şeher in Baku, has gradually expanded out into the present. İçeri Şeher is on UNESCO's World Heritage list; It can be accepted as a document that the architectural identity and historical settlement characteristics of the building is well preserved. The aim of the study is to examine the“Baku-Içerin Şeher”region in terms of urban image elements. Thus, it is aimed to reveal what image elements belong to İçeri Şeher. It is considered that the findings from the study area based on the Inherent should be a guide for the new settlement areas and it is deemed necessary to work with this aspect. In the study, survey and cognitive mapping studies are used as a method of accessing information. The data obtained from the survey and cognitive mapping studies are analyzed separately, discussed comparatively with each other and suggestions for the study are developed.