Vermikompostun fosfor alınımı üzerine etkisi
Effect of vermicompost on phosphorus uptake
  1. Tez No: 603499
  2. Yazar: EMRE VURGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY MÜCELLA MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, organik gübrelerden biri olan vermikompostun fosfor elementinin alınabilir forma geçmesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Şimdiye kadar ülkemizde veya yurt dışında yapılmış olan çalışmalar göz önüne alındığında, vermikompostun bitkinin verimlilik parametreleri üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. Fakat vermikompost ile birlikte kullanımından dolayı elementlerin alınabilir forma geçmedeki etkisi konusunda çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu amaçla kurgulanan araştırmada; Çanakkale Bölgesi'ndeki bir solucan üretim tesisinden temin edilen vermikompost, yetiştirme ortamı olarak perlit, bitki olarak da marul bitkisi kullanılmıştır. Fosfor kaynağı olarak triple süper fosfat kaynaklı 0, 5, 10, 15 ve 20 kg/da P2O5 kullanılmıştır. Yaptığımız bu çalışma ile fosfor elementinin alınabilirliğini vermikompostun nasıl etkilendiğinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Ayrıca verim ve verim özellikleri de incelenmiştir. Sonuç olarak; bitkideki fosfor miktarın, yeşil olarak tüketilmesi durumunda alınan fosfor miktarı ve marul bitkisi verimi oluştururken ortamdan en fazla sömürülen fosfor miktarının uygulanan 10 kg P2O5/da miktarına kadar arttığı bu dozdan sonra azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of vermicompost, an organic fertilizer, on the conversion of phosphorus element to the available form was investigated. It has been determined that vermicompost has an effect on the productivity parameters when some studies done abroad and in our country are taken into consideration. However, due to the use of vermicompost there is very little work on the effect of elements on the viability and the effect of plant nutrient uptake. For thees purpose in the study; vermicompost provided from a worm production facility in the region, perlite as environment, lettuce plant as plant were used. Triplesuper phosphate was used as phosphorus source (0, 5, 10, 15 and 20 kg da-1 P2O5). In this study, we aim to determine the effect of the phosphorus element uptake. In addition, yield and yield characteristics are examined. As a result, it was found that the amount of phosphorus in the plant, amount of phosphorus in green consumed plant, the amount of phosphorus uptake from the medium, yield, up to 10 kg da-1 increased up applied was reduced after this dose.