Entegre rüzgar ve fotovoltaik (PV) enerji sistemlerinin performansının araştırılması
Investigation of performance the integrated wind and photovoltaic (PV) energy systems
  1. Tez No: 603513
  2. Yazar: YUNUS EMRE TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKILÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Enerji, sahip olduğumuz medeniyetin temel taşlarından birini oluşturmaktadır. Temiz, ucuz, bol ve dünyada her yerde bulunabilen mükemmel bir enerji kaynağı olan güneş enerjisinden en verimli bir şekilde yararlanma yolları son yıllarda artarak araştırılmaktadır. Güneş enerjisi bakımından yeterli potansiyeli bulunan ülkemiz için de güneş enerjisinden en verimli şekilde yararlanma yollarının araştırılması büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmalar sonucu, Güneş enerjisi ile çalışan ve güç üreten entegre(hibrit) sistemler üzerine bir çok bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada Güneş kaynaklı fotovoltaik paneller ile rüzgar jeneratörü sisteminden oluşan hibrit enerji sistemi tasarlanarak verim araştırması yapılmıştır. Güneş paneli ve dikey eksenli rüzgar türbinlerinden çıkan güçleri ve günün farklı saatlerindeki ve farklı rüzgar gücünde üretim aralıkları kontrol edilerek sistem analiz edilmiş. Verimli ve sürekli üretim sağlanmıştır. Buradan elde edilen kuramsal sonuçların, yapılması planlanan entegre sistemler hakkında önceden gerçeğe yakın ve doğru tahminler yapılması konusunda yardımcı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the cornerstones of the civilization what we have. In recent years is increasingly being investigated to the most efficient way to benefit from solar energy which is Clean, inexpensive, abundant and can be found everywhere in the World as a perfect energy source. For our country, which has sufficient potential in terms of solar energy, it is of great importance to search for ways to make the most efficient use of solar energy. As a result of these researches, many scientific studies are carried out on integrated (hybrid) systems that work with solar energy and produce power. In this study, a hybrid energy system consisting of solar source photovoltaic panels and wind turbine system is designed and efficiency research is carried out. The system was analyzed by controlling the power output from solar panel and vertical axis wind turbines and production intervals at different times of the day and at different wind power. Efficient and continuous production is ensured. We believe that the theoretical results obtained here will help to make accurate and accurate predictions about the planned integrated systems.