Siyah alaca sığırlarda süt veriminin devamlılığına bazı çevre faktörlerinin etkisi
The effect of some environmental factors on the persistency of milk yield in holstein cattle
  1. Tez No: 603522
  2. Yazar: MEHMET SALİH ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmada Şanlıurfa ilinde faaliyet göstermiş özel bir işletmeden temin edilen günlük süt verim kayıtları kullanılarak Siyah Alaca ırkı sığırlara ilişkin persistensi değerlerine etki eden çevresel faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için öncelikle en uygun persistensi hesaplama yönteminin tespiti yapılmıştır. Çalışma da 1700 baş Siyah Alaca süt sığırının 507209 adet günlük süt verimi kaydı kullanılmış olup dört farklı persistensi hesaplama metodu ele alınmıştır. Araştırma sonucunda laktasyon boyunca günlük süt verimlerinin varyasyon katsayısının (CV) hesaplanması suretiyle kullanılan yöntemin en doğru sonucu verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the environmental factors affecting the persistency values of Holstein cattle by using daily milk yield records obtained from a commercial farm placed in Şanlıurfa province. For this purpose, firstly, the most appropriate persistency calculation method was determined. In this study, 507209 daily milk yield records of 1700 Holstein Friesian cattle were used and four different persistency calculation methods were evaluated. As a result of the research, it was found that the method used by calculating the coefficient of variation (CV) of daily milk yields during lactation, detected as the most accurate method.