Lise öğretmenlerinin drama yöntemine yönelik tutum ve özyeterlik algıları arasındaki ilişki
High school teachers' relationship between attitude and self-efficacy towards drama method
- Tez No: 603539
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı liselerde görev yapan öğretmenlerin derslerinde yaratıcı drama yöntemini kullanmaya yönelik öz yeterlik algıları ile yaratıcı dramaya ilişkin tutumlarını ve bunlar arasında herhangi bir ilişkinin olup olmadığını belirlemektir. Araştırmaya Ankara ilinin Altındağ ilçesine bağlı resmi liselerde görev yapan 329 öğretmen katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 'Yaratıcı Drama Yöntemini Kullanmaya Yönelik Öz Yeterlik Algısı Ölçeği ile Yaratıcı Drama Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde sıra ortalaması, sıra toplamı, korelasyon analizi, Mann W hitney U Testi ve Kruskal Wallis Testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre öğretmenlerin yaratıcı dramaya yönelik tutumları ile cinsiyet, yaş ve mesleki kıdemleri arasında anlamlı farklılığın olduğu belirlenmiştir. Ayrıca yaratıcı dramaya yönelik tu tumları ile yaratıcı drama eğitimi alma durumları ve branşları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı sonucuna ulaşılmıştır . Öğretmenlerin yaratıcı dramayı derslerinde kullanmaya yönelik öz yeterlik algıları ile cinsiyet, yaş, mesleki kıdem ve yaratıcı drama eğitimi alma durumları arasında anlamlı bir fark lılığın olduğu belirlenmiştir . Ayrıca öğretmenlerin yaratıcı dramayı derslerinde kullanmaya ön c elik öz yeterlik algıları ile branşları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığ ı sonucuna ulaşılmıştır . Öğ retmenlerin yaratıcı d ramaya yönelik tutumları ile öz yeterlik algıları arasında pozitif yönde ve yüksek bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca öğretmenlerin derslerinde drama uygulamalarını kullanmaların a yönelik özyeterlik algılarının yaratıcı drama tutumunda me ydana gelen değişimin % 52,9 unu açıkladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the self-proficiency perceptions of teachers working in high schools to use the creative drama method in their lessons and their attitudes towards creative drama and whether there is any relationship with them. 329 teachers from official high schools in Altındağ district of Ankara province participated in the research. In the rese arch, Self Efficacy Perception Scale for Using Creative Drama Method and Creative Drama Attitude Scale were used as data collection tools. In the analysis of the research data, sequence mean, sequence sum, correlation analysis, Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis Tests were used. According to the results of the research, it was determined that there was a significant difference between the attitudes of teachers towards creative drama and their gender, age and professional seniority. It has also been concluded that there is no significant difference between their attitudes towards creative drama and their creative drama education and their branches. There is a significant difference between teachers perceptions of self sufficiency to use creative dram a in their lessons and gender, age, professional seniority and creative drama education. In addition, it has been concluded that there is no significant difference between the teachers perceptions of self sufficiency and their branches, which prioritize s equencing to use creative drama in their lessons. It was determined that there was a meaningful relationship between their attitudes towards creative drama and their perception sequencing. In addition, it was determined that the perceptions of self suffici ency for teachers to use drama practices in their lessons had a significant effect on their attitudes towards drama practices.