Üç boyutlu yazıcı ile üretilmiş elektromanyetik darbe probu tasarımı ve gerçeklenmesi
Three dimensional printed electromagnetic pulse probe design and realization
  1. Tez No: 603540
  2. Yazar: MÜCAHİD TAHA MERSİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Günümüz teknolojisindeki gelişimle birlikte elektromanyetik ortam etkilerinden(E3) biri olan elektromanyetik darbe sinyalleri elektronik ekipman ve sistemler için tehtit oluşturmaktadır. D-dot problar Elektromanyetik Darbe Sinyalini(EMP) ölçmek için kullanılan pasif elemanlardır. D-dot problar geniş yüzey alanı ve tasarımı sayesinde gelen sinyalin türevini alarak osiloskop yardımıyla ölçme imkanı sunar. Bu çalışmada D-dot prob CST Studio Suite programıyla tasarlanmış ve analizleri yapılmıştır. Sonrasında tasarlanan prob 3D yazıcı ile üretilmiş ve ölçümleri yapılmıştır. Analiz ve ölçüm sonuçlarına gerekli matematiksel işlemler uygulanarak karşılaştırmaları yapılmıştır. Ölçüm ve analizler esnasında asıl amaç referans sinyalimizin doğrulamasını yapabilmektir. Tasarımı yapılmış olunan proba ek olarak ticari olarak satın alınmış bir probla da ölçüm alınarak bunlarında karşılaştırmaları yapılmış ve etkinliği incelenmiştir. Bu ölçümler MIL-STD-461G standartlarında bulunan RS105 testinin gerekliliklerine göre GTEM hücresi içerisinde standarda uygun elektromanyetik darbe üreteci ile yapılmıştır. Sinyal okuma işlemi için osiloskop kullanılmış ve veri toplama işlemi buradan yapılmıştır. 3D yazıcı ile D-dot probe üretilerek daha hızlı ve ucuz üretim maliyetiyle etkili bir yöntem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development modern technology, electromagnetic pulse signals which are one of the effects of electromagnetic environment, are a threat for electronic equipment and systems. D-dot probes are passive elements used to measure the electromagnetic pulse signals(EMP). D-dot probes provide the possibility of measuring the incoming signal due to its large surface area and design with an oscilloscope. In this study, the D-dot probes was designed and analyzed with CST Studio Suite. The probe was then designed and produced with a 3D printer. The analysis and measurement results were compared by applying the necessary mathematical operations. The main purpose of measurement and analysis is to verify the referance signal. In addition to designed probe, a commercially purchased probe was also used to measure and compare the results. These measurements were made with the standart electromagnetic pulse generator in the GTEM cell according to the requirements of the RS105 test according to MIL-STD 461G standarts. An oscilloscope was used for signal reading and data collection was performed. The D-dot probe has been developed with a 3D printer and an effective method has been developed with a faster and cheaper production cost.