Vivaldi antenlerin tasarımı ve performans analizi
Design and performance analysis of vivaldi antennas
- Tez No: 965659
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL AKÇAM, DR. GALİP ORKUN ARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, 4 GHz merkez frekansında çalışacak şekilde tasarlanan 10 elemanlı bir Vivaldi dizi antenin tasarımı, üretimi ve ölçümü gerçekleştirilmiştir. Antenin elektromanyetik modeli, CST Studio Suite yazılımı kullanılarak oluşturulmuş, ardından performans kriterleri doğrultusunda optimizasyon süreci yürütülmüştür. Simülasyonlar sonucunda, antenin kazanç, yönelme özellikleri ve geri dönüş kaybı gibi temel parametreleri değerlendirilmiş ve antenin hedeflenen frekans bandında kararlı çalıştığı gözlemlenmiştir. Fiziksel üretim sürecinde, anten yapısı üç boyutlu yazıcı ile PLA (Polilaktik Asit) hammaddesi kullanılarak üretilmiş; üretim sonrası yüzey pürüzlülüğünü azaltmak için zımparalama işlemi uygulanmıştır. Elektromanyetik iletkenliği artırmak amacıyla anten yüzeyi gümüş bazlı iletken boya ile kaplanmıştır. Gerçekleştirilen ölçümler, temiz oda koşullarında gerçekleştirilmiş ve antenin çalışır durumda olduğu ve simülasyon sonuçlarıyla genel olarak uyumlu performans sergilediği gözlemlenmiştir. Ölçüm sonuçlarında gözlenen küçük frekans kaymalarının, üretim toleransları, boya kalınlığındaki değişiklikler ve malzeme özelliklerindeki sapmalardan kaynaklandığı değerlendirilmektedir. Elde edilen bulgular, üç boyutlu yazıcılarla düşük maliyetli, hızlı ve tekrarlanabilir anten prototipleme sürecinin mümkün olduğunu ortaya koymakta ve özellikle radar, savunma ve kablosuz haberleşme sistemlerinde kullanılabilecek geniş bantlı anten tasarımları için uygulanabilir bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a 10-element Vivaldi array antenna operating at a center frequency of 4 GHz was designed, fabricated, and measured. The electromagnetic model of the antenna was developed using CST Studio Suite, and an optimization process was conducted based on key performance criteria. Simulation results were used to evaluate fundamental parameters such as gain, radiation pattern, and return loss, demonstrating stable performance within the target frequency band. For the physical realization, the antenna structure was fabricated using a 3D printer with PLA (Polylactic Acid) material. Post-processing included sanding the surface to reduce roughness, followed by coating with a silver-based conductive spray paint to enhance electromagnetic conductivity. Measurements were carried out under cleanroom conditions, and the results confirmed that the antenna was operational and largely consistent with the simulation data. Minor frequency shifts observed in the measurements are attributed to factors such as fabrication tolerances, variations in coating thickness, and slight deviations in material properties. The findings of this study demonstrate that low-cost, rapid, and reproducible antenna prototyping using 3D printing technology is feasible. This approach provides a practical solution for the design of wideband antennas, particularly in applications such as radar systems, defense technologies, and wireless communication.