İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde akdin konusunun bilinir olması
Being knowable the subject of the contract of the shopping on the internet
  1. Tez No: 603556
  2. Yazar: MUHSİN BAYRAKDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÖZDİREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde akdin konusunun bilinir olması konulu çalışmamız üç bölümden oluşturuldu. İlk bölümde mal kavramı, akit kavramı ve akdin unsurları tanıtıldı. Akdin geçerli olması için taşıması gereken şartlar üzerinde durularak tezimizin amacına uygun bir zemin oluşturulmaya çalışıldı. İkinci bölümde internet ve elektronik ortam hakkında kısa bilgiler verildi. Elektronik ticaret için kullanılan iletişim araçları tanıtıldı. İnternet üzerinden akdedilen sözleşmelerin özellikleri ve klasik akitlere ek olarak taşıması gereken şartlar üzerinde duruldu. Üçüncü bölümde internet üzerinden yapılan alışverişlerde akdin konusu üzerinde duruldu. Sözleşmenin konusunun türleri içeriği ve taşıması gereken şartlar belirlendi. Sözleşmenin konusunun bilinebilme yöntemleri, sözleşme konusu hakkında bilmenin/bilgilendirmenin niteliği üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
Our study on the Evaluation of Risals Written About Smoking in terms of Islamic Law was formed in three parts. In the first chapter, the concept of goods the concept of contract and the elements of contract were introduced. In order to be valid, the conditions that should be carried to be a valid contract have been studied. In the second chapter, brief information about internet and electronic environment was given. Communication tools used for electronic commerce are introduced. We have streesed the points on the charactristics of contracts concluded over the internet and the requirements to be transported in addition the classical contract. Finallay, in the third chapter this study emphasizes the subject of the e-shopping contract. The topic, type, content and the qualifications of the contract were determined. Quality of knowing and informing about the contract ant methods of understanding the subject of the contract have been stresset here in the study.