KOSGEB yeni girişimci destek programından yararlanarak işyeri açan girişimcilerin yaşadıkları sorunlar ve karşılaştıkları fırsatlar
Problems and provided opportunities of entrepreneurs who establish company by using KOSGEB new entrepreneur support program
  1. Tez No: 603555
  2. Yazar: SELİM KİBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER MESCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Girişimcilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı; KOSGEB Yeni Girişimci Destek Programı'ndan faydalanarak işyeri açmış olan girişimcilerin, bu süreçte yaşadıkları sorunlar ve karşılaştıkları fırsatları belirlemektir. Araştırmanın evrenini 2016-2018 yılları arasında Düzce il merkezinde, KOSGEB Yeni Girişimci Destek Programı'ndan faydalanarak işyeri açmış olan girişimciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Kartopu örneklem yöntemi ile belirlenen 11 girişimci oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile veriler elde edilmiştir. Bu verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda girişimcilerin, destekten faydalanma sürecinde detaylı prosedürlerden, hak kazandıkları destek miktarlarının zamanında ödenmemesinden ve destek limitlerinin az olmasından rahatsız oldukları ortaya çıkmış; girişimcilerin sıkıntılarını gidermeye yönelik öneriler yapılmıştır. Ayrıca öz sermayesi az olan girişimci adayları için; demirbaş alımları, kira ödemeleri, işçi maaşları ve diğer sabit giderleri ödeme noktasında bu desteğin bir fırsat olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to find out the opportunities and difficulties encountered by the entrepreneurs who had established a company by using KOSGEB New Entrepreneur Support Programme. The scope of the study is only the entrepreneurs located in Duzce between 2016-2018. Eleven entrepreneurs have been selected by the method of“snow ball”sampling. Study is based on quantitive research method and the data acquired by using semi structured interview method.All data analysed with descriptive analysis method. The result of the study revealed that entrepreneurs are claiming detailed procedures, insufficient amount of funds and late payments.Suggested particular solutions to entrepreneurs for mentioned claims. Also study shows that the programme is an opportunitiy for purchasing property, paying rent, paying salaries etc. for the entrepreneurs who has small equity capital.